IX Noc Naukowców (ZDJĘCIA)


W tym roku tematem przewodnim Nocy Naukowców była ekologia i wszystko co się z tym tematem wiąże: od żywności ekologicznej, po energię odnawialną i recykling.

Prawie 300 naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego  przygotowało dla niemal 200 warsztatów, gier interaktywnych, wykładów, pokazów oraz wystaw i stoisk, na których eksperymenty odbywały się na żywo. Wszystko to na terenie 12 obiektów uczelni. Oprócz warsztatów, takich jak „Ile jest chemii w tym, co jemy? – sprawdź to sam!!!”, „Poznajemy tajniki badacza sensorycznego”, „Egzotyczni najeźdźcy – gatunki inwazyjne” czy „Wielka siła małych stworzeń w sprzątaniu świata”, które cieszą się co roku niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych uczestników, pracownicy Katedry Fizyki zademonstrowali na pokazie „Fizyka w zaprzęgu ekologii”, eksperymenty fizyczne, związane z właściwościami środowiska, ochroną przyrody oraz odnawialnymi źródłami energii.

Wspólnie z naukowcami podczas prelekcji „(Nie) Tylko Redbull dodaje skrzydeł! – czyli kilka refleksji na temat napojów energetyzujących” można było dowiedzieć się czy napoje energetyczne naprawdę zwiększają Waszą wytrzymałość i zdolność koncentracji. Młodzi naukowcy z Koła Naukowego OPERON oraz z Sekcji medycznej mAb przygotowali 9 stoisk interaktywnych, na których przeprowadzili badania DNA, wprowadzili w magiczny świat azotu oraz przedstawili szlak przetwarzania odpadów, pokazali świat mikroorganizmów, zbudowali razem z uczestnikami babki oraz w sposób wybuchowy zaprezentowali, co może zdziałać ciekły azot w połączeniu z wodą.

Kalimba, claves, agogo, guro – co kryje się pod tymi pojęciami? Na to pytanie odpowiedzieli naukowcy z Wydziału Technologii Drewna, którzy wprowadzili uczestników w „dźwięczny” świat instrumentów drewnianych i razem z nimi stworzyli orkiestrę z prawdziwego zdarzenia na warsztatach „Woodkiestra”. Nie zabrakło również atrakcji dla młodych projektantów, którzy mogli zaprezentować swoje możliwości. Moda na ekologię trwa, a co to tak naprawdę znaczy, że żywność jest ekologiczna? Czy w ogóle istnieje, czy to tylko chwyt marketingowy? Naukowcy rozwiali wątpliwości podczas warsztatów i wykładów takich jak: „Żywność bio (zdrowa, ekologiczna) – leczenie dietą”, „Eko- hit czy Eko- shit?”, „Eko- mleko, Eko- jajka- szansa na zdrowsze jutro, czy tylko bajka?”, Eko- sok- zrób to sam”. Po rewelacjach na temat ekologicznej żywności można było także spróbować tradycyjnych potraw z polskiego stołu – „ Na polskim stole – ekologicznie i tradycyjnie” oraz skosztować różnych rodzajów kawy przygotowanych przez wielokrotnych mistrzów baristów w Polsce – „Czym smakuje kawa? Czy na kawie można malować – Kawa- Cup Tasting”. W tym roku ponownie Wydział Melioracji i Inżynierii Środowiska zaprosił na Noc pełną wrażeń przy ul. Piątkowskiej 94, gdzie wspólnie z pracownikami i studentami Kół Naukowych można było przeżyć niezwykły rejs tajemniczą rzeką – „Z nurtem rzeki”, okiełznać energię słoneczną – „Ogniwa Fotowoltaiczne od podszewki”, dowiedzieć się kto jako pierwszy pomierzył Ziemię i jak to zrobił – „Geodezja w badaniach środowiska” oraz zbudować własne osiedle w zgodzie ze środowiskiem przyrodniczym – „Eko- planowanie, czyli zabawa planistyczna dla każdego”. Amatorów odnawialnych źródeł energii zaproszono na zajęcia z pracownikami Instytutu Inżynierii Biosystemów, którzy przygotowali również prezentację przyjaznej środowisku metody uzyskiwania energii z odpadów. Małych naukowców, którzy chcieli zobaczyć na własne oczy jak wygląda prawdziwe laboratorium zaproszono do udziału w „Wycieczce śladami naukowców”. Można było dotknąć, zajrzeć do środka i zgłębić magiczny świat naukowców. Zdrowa żywność to nie wszystko. Ważnym elementem jest ruch, dlatego zaproszono wszystkich aktywnych, lubiących nordic walking na spacer wokół jeziora Rusałka i na Sołaczu razem z doświadczoną specjalistką mgr Marysią Grześko z Centrum Kultury Fizycznej, która przygotowała zajęcia „Nordic Walking z akcentem australijskim”.

Zdjęcia: Hieronim Dymalski

źródło Uniwersytet Przyrodniczy

Dodaj komentarz