Samorządność a demokracja
W pierwszym dniu wydarzenia poruszone zostały m.in. tematy związane z transformacją energetyczną, cyberbezpieczeństwem oraz współczesną rolą kultury.
Były sekretarz stanu USA, John Kerry, przedstawił swoje spojrzenie na wpływ zmian klimatycznych na gospodarkę. Prof. Anna Lembke, autorka książki „Niewolnicy dopaminy” wygłosiła wykład na temat cyfrowych uzależnień. Ashlee Vance, autor biografii Elona Muska i dziennikarz, który od lat śledzi rozwój Doliny Krzemowej, podzielił się swoimi obserwacjami na temat przyszłości światowego centrum innowacji technologicznych.
Marszałek Marek Woźniak zabrał tego dnia ponownie głos otwierając ścieżkę tematyczną „Demokracja i nowoczesne państwo”:
– Na świecie są demokracje pełne i niepełne. Kryterium, które decyduje o tym, czy demokracja jest mniej lub bardziej pełna, jest stosunek władz centralnych do samorządu. W wielu krajach samorząd jest zapisany w podstawowych aktach prawnych, natomiast w praktyce w niektórych ma pełnię sprawstwa, a w niektórych jest to bardzo mocno zinstrumentalizowane. Wówczas samorząd jest bardziej narzędziem władz centralnych do wykonywania pewnych zadań publicznych, a mniej podmiotowym tworem, czyli wspólnotą mieszkańców, która decyduje o swoim losie – podkreślił marszałek w swoim przemówieniu pod hasłem „Nie ma samorządności bez demokracji”.
Marszałek wskazał również na to, że w wielu krajach, które mają za sobą pierwsze kroki w demokracji, przeznacza się minimalne środki własne na samorząd, budując jego budżet w oparciu o dotacje, które można przyznać okresowo lub się z nich wycofać.
– Podczas moich spotkań z przedstawicielami krajów, które aspirowały do Unii Europejskiej w ramach Partnerstwa Wschodniego, ten wątek był często poruszany. Ci wszyscy, którzy chcieli wiedzieć jak najwięcej o samorządzie, zawsze słyszeli ode mnie: zadbajcie o swoje budżety – gwarantowaną kwotę finansową do wyłącznej dyspozycji. To niezbędny warunek samodzielności – zaznaczył marszałek, samorządowiec z 35-letnim doświadczeniem.