Wśród kluczowych mówców tegorocznego kongresu jest m.in. Barack Obama, który w 2008 roku został wybrany na 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych, zdobywając więcej głosów niż jakikolwiek kandydat w historii, a funkcję tę sprawował przez dwie kadencje. W czasach wielkich wyzwań i zmian jego przywództwo przyczyniło się do wzmocnienia gospodarki i zmniejszenia nierówności społecznych w USA. Poznań odwiedził również Francis Yoshihiro Fukuyama – amerykański politolog, ekonomista polityczny i pisarz, którego najbardziej znaną książką jest „Koniec historii i ostatni człowiek”. W stolicy Wielkopolski będzie dyskutował o liberalizmie i demokracji w niespokojnych czasach.
Gościnią Impactu jest także Anna Lembke, profesor psychiatrii w Stanford University School of Medicine, która zasiada w zarządzie kilku stanowych i krajowych organizacji zajmujących się uzależnieniami. Jest autorką bestsellerowej książki „Niewolnicy dopaminy. Jak odnaleźć równowagę w epoce obfitości”.
– Uzależnienie to choroba mózgu, ale nie możemy jej zdiagnozować, skanując go czy wykonując testy z krwi – podkreślała naukowczyni. – Musimy przyjąć inne wytyczne: dziś uznajemy, że uzależnienie to zachowanie poza kontrolą, kompulsywne i ciągłe, pomimo negatywnych konsekwencji. Wiemy doskonale, że narkotyki aktywują w naszych mózgach układ nagrody, zalewając je dopaminą. Ten sam układ „odpala się”, gdy korzystamy z mediów społecznościowych lub innych codziennych, regularnych przyjemności. Mózg adaptuje się do ciągłych wyrzutów dopaminy i potrzebuje jej coraz więcej. Z czasem już nie tylko po to, by poczuć się cudownie – ale normalnie. Dlatego, chcąc zadbać o zdrowie społeczeństwa, musimy wziąć pod uwagę przebodźcowanie, wynikające z ciągłego wynagradzania naszych mózgów. A potem postawić barierę: pozbyć się tego, co nas uzależnia. Odciąć się na chwilę od mediów społecznościowych, odstawić gry komputerowe – by dać mózgowi czas na znalezienie dopaminowego balansu.