Imieniny ulicy Święty Marcin


Atrakcje związane z Imieninami Ulicy Św. Marcin czekać będą na poznaniaków już od wczesnych godzin przedpołudniowych. Przed Zamkiem stanie namiot, w którym w godz. 10.30 – 13 oraz 15-18 zorganizowane zostaną warsztaty. Dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach plastycznych. Natomiast starsi – młodzież i dorośli wspólnie zbudują… demonstron, czyli wielofunkcyjny, interaktywny, ruchomy i głośny instrument, który może być przydatny podczas demonstracji.

– To przykład tego, w jaki sposób można ożywić manifestacje, które ostatnio odbywają się w naszym mieście dość intensywnie – żartuje Andrzej Maszewski, kierownik Działu Produkcji Imprez CK Zamek.

Przez niemal cały dzień (w godz. 12-20), w Sali Wielkiej CK Zamek będzie można obejrzeć filmy o dawnym Poznaniu. Na dużym ekranie wyświetlone zostaną produkcje pt. „Poznań na celuloidzie”, czyli powojenne kroniki filmowe oraz „Armii Czerwonej/ Św. Marcin w XX wieku. Polityki estetyki. Estetyki przejścia”.

Nie można wyobrazić sobie Imienin Ulicy bez kiermaszu Rogali Świętomarcińskich. Blisko 100 wystawców oferować będzie wyroby rękodzieła i tradycyjne poznańskie przysmaki. Stoiska z rogalami staną na Al. Niepodległości – od ul. Św. Marcin do ul. Fredry oraz ul. Św. Marcin – od Kościuszki do Al. Niepodległości. Słodkie zakupy będzie można zrobić w godz. 11-21.

Radosne świętowanie dopełni Korowód Św. Marcina. Kolorowy pochód wyruszy o godz. 13.30, z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich i przejdzie ulicą Bukowską, Roosevelta, przez Rondo Kaponiera do sceny usytuowanej na Placu Mickiewicza. Tam prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak, uroczyście wręczy Świętemu Marcinowi klucze do miasta.

– Staraliśmy się zaangażować ludzi mieszkających w różnych częściach Poznania. Efekt jest taki, że w tym roku korowód będzie bardzo rozbudowany. Weźmie w nim udział około 300-400 uczestników. Do tego dochodzi element muzyczny, czyli orkiestry. Zobaczymy m.in. gladiatorów ze Śródki, uczniów poznańskich szkół, Ułanów, rekonstruktorów, cyrkowców, a nawet grupę kobiet, które chcą uczcić w sposób szczególny 100-lecie praw wyborczych, jakie w roku 1918 uzyskały kobiety w Polsce – wylicza Andrzej Maszewski. – Ludzie w korowodzie pokażą swój sposób funkcjonowania w wolnym kraju, wolnej Polsce – na tym właśnie polega pochwała wolności – dodaje.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz