III Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej


Czwarty panel dotyczyć będzie zagadnień edukacyjnych. Jak opowiadać o okupacji niemieckiej? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć zaproszeni paneliści. Panel poprowadzi kierownik Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII w Poznaniu Grzegorz Kucharczyk. Wystąpi w nim reżyserka wielokrotnie nagradzanego filmu „Operacja Tannenberg” Anna Piasek-Bosacka. Film opowiada o eksterminacji polskich obywateli w Wielkopolsce w pierwszych latach okupacji niemieckiej. Prelegentce towarzyszyć będą: red. Piotr Bojarski, pisarz, autor wielokrotnie nagradzanych powieści historycznych m.in. książki „Poznaniacy przeciwko swastyce”, oraz Witold Sobócki z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, specjalista w dziedzinie geocachingu, formy edukacji, która staje się coraz bardziej popularnym sposobem opowiadania o historii i miejscach historycznie ważnych. W panelu wystąpi także ppor. Mikołaj Klorek, historyk, pasjonat, edukator, żołnierz XII Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który podzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie edukacji historycznej. Punktem kulminacyjnym Forum będzie panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości z Austrii.

Uczestnictwo w Forum i udział w głównym panelu zapowiedzieli m.in.:

Martha Gammer z St. Georgen (Górna Austria) – pedagog, historyk, działaczka społeczna i przewodnicząca Komitetu Pamięci Gusen. Od wielu lat bada dzieje obozów Mauthausen oraz Gusen, które Niemcy i Austriacy zbudowali w celu eksterminacji polskiej inteligencji podczas II wojny światowej. Należały one do najcięższych niemieckich obozów koncentracyjnych. Zginęło w nich 40 000 więźniów różnych narodowości. Z tej liczby 25 000 ofiar to Polacy. Dziś na tym terenie znajduje się osiedle domów jednorodzinnych. Jedynym obiektem przypominającym o tym strasznym miejscu eksterminacji jest prowadzony przez Marthę Gammer Memorial Gusen, w którym znajduje się wystawa stała oraz symboliczne krematorium. Martha Gammer od wielu lat współpracuje ze stroną polską. W tym roku zaszczyci nas swoim udziałem w Wielkopolskim Forum Pamięci Narodowej oraz obchodach 80. rocznicy utworzenia obozu koncentracyjnego w Forcie VII.

Rudolf Haunschmied z Austrii – pisarz, regionalista, autor licznych publikacji o obozach koncentracyjnym Gusen I, Gusen II i Gusen III. Bardzo blisko współpracuje z Marthą Gammer. Jest obok niej członkiem Komitetu Pamięci Gusen. Bardzo zaangażowany w popularyzację wiedzy o systemie obozów Mauthausen-Gusen. Walczy od wielu lat o możliwość udostępniania sztolni Bergkristall.

Dariusz Brożyniak – działacz polonijny z Linzu, w okresie PRL działacz opozycji antykomunistycznej, zmuszony w latach 80. XX w. do emigracji. Od kilku lat aktywnie, razem z synem, włączasię w popularyzację wiedzy o systemie obozów Mauthausen-Gusen oraz obozie Linz II. Bardzo blisko współpracuje ze Stowarzyszeniem Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych oraz Instytutem Pamięci Narodowej w Poznaniu.

dr Anna Jagodzińska – pracownik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej, badaczka martyrologii polskiego duchowieństwa w niemieckich obozach koncentracyjnych, m.in. Mauthausen-Gusen, autorka wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Inicjatorka z ramienia IPN konferencji „Różańce z Gusen”.

W ramach forum odbędą się także główne uroczystości upamiętniające 80. rocznicę utworzenia obozu koncentracyjnego w Forcie VII (godz. 11.00-12.00, dziedziniec Fortu VII) oraz wyjątkowy spektakl w przestrzeniach Fortu „Noc i mgła” (godz. 18.30). Oba powyższe wydarzenia koordynowane są przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz