III Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej


Henryk Krystek – dyrektor Archiwum Państwowego Poznaniu omówi dokumenty archiwalne przechowywane w zbiorach kierowanej przez siebie instytucji. W panelu weźmie też udział prokurator Oddziałowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Poznaniu Mirosław Więckowiak, który skupi się na prowadzonych przez komisję śledztwach dotyczących okupacji niemieckiej. Dr Bogumił Rudawski z Instytutu Zachodniego w Poznaniu, specjalista od okupacji niemieckiej, zaprezentuje słuchaczom archiwalia zgromadzone przez IZ w ramach „Archiwum II Wojny Światowej (1939-1945)”. Celem tego panelu jest zaprezentowanie szeregu źródeł i dokumentów dotyczących okupacji niemieckiej, przechowywanych w zasobach tych instytucji, oraz zasad ich udostępniania. Panel poprowadzi dr hab. Ewa Syska, specjalistka z zakresu archiwistyki z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Drugi panel dotyczyć będzie pamięci o zbrodniach niemieckich oraz Miejsc Pamięci w Wielkopolsce i na świecie. Poprowadzi go naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu Marta Szczesiak-Ślusarek. Wystąpi w nim kustosz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Leszek Wróbel, długoletni pracownik Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII w Poznaniu, który przybliży uczestnikom forum historię tego obozu koncentracyjnego oraz podejmie się odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak późno w tym miejscu powstało Miejsce Pamięci. W panelu weźmie też udział Elżbieta Rybarska – prezes Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, organizatorka razem z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu corocznych wyjazdów pamięci szlakiem obozów koncentracyjnych w Niemczech i Austrii, która opowie o potrzebie organizowania takich wyjazdów edukacyjnych oraz zaprezentuje Miejsca Pamięci, m.in. w Mauthausen, Gusen, Dachau i Zamku Śmierci Hartheim, gdzie dominującą grupą ofiar byli Polacy. Zofia Dobrowolska, obecnie prezes Stowarzyszenia Miłośników Dopiewca „Sami Swoi”, a w przeszłości wójt Gminy Dopiewo, opowie o dbaniu o pamięć tysięcy polskich ofiar niemieckich zbrodni w Lasach Palędzkich, głównie byłych więźniów Fortu VII. Gościem panelu będzie także świadek historii, więźniarka Auschwitz, a obecnie prezes Stowarzyszenia Kontynuatorów Pamięci o Zagładzie Narodu Polskiego – Prawo do Prawdy, Barbara Wojnarowska-Gautier.

Uczestnicy trzeciego panelu skupią się na przybliżeniu charakterystyki okupacji niemieckiej w Wielkopolsce. Panel poprowadzi dr hab. Konrad Białecki, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu. W panelu uczestniczyć będą także Aleksandra Pietrowicz, dr Rafał Sierchuła oraz Tomasz Cieślak – edukatorzy i pracownicy naukowi Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, specjalizujący się m.in. w tematyce okresu okupacji oraz terroru okupacyjnego. Dyskusję podejmie również dr hab. Piotr Gołdyn, pracownik naukowy Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. Dominującymi tematami podczas tego panelu będą życie codzienne w czasie okupacji niemieckiej w Wielkopolskie, losy wielkopolskich nauczycieli, specyfika konspiracji antyniemieckiej oraz terror okupanta w okresie zarządu wojskowego – m.in. „Operacja Tannenberg”.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz