Honorowe obywatelstwo i tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania


Jest jurorką polskich i międzynarodowych konkursów tańca, ekspertką ministerialną, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii i członkinią m.in.: Międzynarodowej Rady Tańca – Conseil International de la Danse (CID-UNESCO), Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz Rady Mentorów przy Prezydencie Miasta Poznania. To autorka ponad 70 spektakli zrealizowanych w Polsce, Europie i USA. Kierując Polskim Teatrem Tańca zademonstrowała rzadką umiejętność łączenia talentu artystycznego z działalnością akademicką i predyspozycjami menadżerskimi. Jest też pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu i Warsztatów Tańca Współczesnego Dancing Poznań. Została uhonorowana licznymi nagrodami, m.in. Medalem i Dyplomem uznania Ministerstwa Kultury i Sztuki; Medalem 200-lecia Baletu Polskiego; Wielką Pieczęcią Miasta Poznania, Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania, Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

KKS Lech Poznań to poznański klub piłki nożnej. Powstał w 1920 r., gdy młodzież z Dębca utworzyła drużynę piłki nożnej pod nazwą Lutnia Dębiec. Rejestracja klubu do Poznańskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej odbyła się w marcu 1922 r. Po wojnie klub reaktywowano pod nazwą KKS Poznań, a w 1957 r. pierwszy raz w nazwie klubu pojawiło się słowo „LECH”.

W swojej historii piłkarze Lecha wywalczyli 8 tytułów Mistrza Polski, 5 razy triumfowali w rozgrywkach o Puchar Polski, 6 razy zdobywali Superpuchar Polski. Od 1978 r. Lech Poznań rozegrał ponad 100 meczy w prestiżowych europejskich pucharach: Pucharze Europy Mistrzów Klubowych, Pucharze Zdobywców Pucharów, Pucharze UEFA, eliminacjach Ligi Mistrzów i Lidze Europy. Mecze te były wspaniałą okazją do promowania Miasta Poznania zarówno w Europie, jak i na świecie. Lech Poznań od wielu lat słynie ze szkolenia młodych adeptów futbolu. Przez wiele lat był też najsilniejszym wielosekcyjnym klubem Wielkopolski, współdecydującym o obliczu sportu nie tylko w regionie, ale i w kraju. Klub prowadził sekcje m.in.: boksu, brydża, gimnastyki, hokeja na trawie, kajakarstwa, kolarstwa, koszykówki, kręglarstwa klasycznego, lekkiej atletyki, łucznictwa, piłki ręcznej, podnoszenia ciężarów, pływania, siatkówki, strzelectwa, szachów, szermierki, tenisa stołowego i zapasów.

Przyznanie przez Radę Miasta Poznania tytułu „Zasłużony dla Miasta Poznania” KKS Lech Poznań w 100. rocznicę istnienia, stanowi wyraz uznania i podkreślenia zasług w dziedzinie krzewienia kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców Poznania oraz w promocji miasta, regionu i kraju. AW

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz