Hołd dla bohaterów Czerwca’56


Wiązanki ułożono także pod tablicą Petera Mansfelda, 18-latka, który został skazany na śmierć po Powstaniu Węgierskim. W październiku 1956 r. w Budapeszcie manifestanci wyszli na ulicę, aby wyrazić poparcie dla dokonujących się wtedy w Polsce przemian politycznych i sprzeciwić się radzieckiej dominacji. Węgierska rewolta została krwawo stłumiona przez wojska sowieckie.

– Współczucie, solidarność, przyjaźń, pomocna dłoń. To Polska i Węgry w 1956 roku. To Polki, Polacy, Ukrainki i Ukrainki teraz. Upłynęło 67 lat, a ludzie chcą pomagać siostrom i braciom będącym w potrzebie – zaznaczał zastępca prezydenta Poznania. – Tak jak bez Poznańskiego Czerwca mogłoby nie być Węgierskiej Jesieni, tak bez hojnych i wrażliwych, węgierskich serc w roku 1956 mogłoby nie być polskich, otwartych serc w roku 2023. Taka postawa jest nie tylko wypełnieniem moralnego, ludzkiego obowiązku. To ziarno, z którego rodzi się nadzieja a plony zbiera przyszłość.

W niedzielę odbył się również IV Bieg Pamięci Lotto Poznański Czerwiec 1956 r. Uczestnicy mieli do pokonanania jedną lub dwie pętle o długości 4 kilometrów każda. Można też było pobiec w sztafecie (4 x 2 km). Z kolei trasę dla najmłodszych biegaczy wyznaczono na terenie fabryki HCP. Start i meta zlokalizowana była przy bramie głównej.

Kulminacja obchodów Poznańskiego Czerwca ’56 odbędzie się w środę, 28 czerwca.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz