Hołd dla bohaterów Czerwca’56


Głos zabrała również młodzież z Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca „56, która przygotowała na tę uroczystość program wokalno-liryczny. Najpierw wyrecytowali wiersz Bolesława Prawdzica „Tym, którzy pierwsi” oraz Lidii Sierpińskiej „Tajemnica zawodu”, a później wykonali utwór „Jest taki kraj”.

Uczestnicy spotkania przeszli pod tablicę upamiętniającą Romka Strzałkowskiego – 13-latka, który zginął w Powstaniu Poznańskiego Czerwca 1956, by następnie stać się symbolem poznańskiego buntu przeciw komunistycznym władzom.

– Tablica Romka Strzałkowskiego to symbol pamięci o trzynastoletnim chłopcu i jego dramatycznej historii sprzed 67 lat. Ta tablica jest także miejscem refleksji. Uświadamiamy sobie jak wielkie cierpienie spadło na poznaniaków, którzy domagali się od władzy godnego traktowania. 15 trumien z ciałami dzieci, które latem 1956 roku na poznańskich ulicach zginęły a później na cmentarzach żegnali zrozpaczeni rodzice, to cena nader wysoka. To blizna, która się nie goi. Historię Romka Strzałkowskiego – która jest tragedią rozdzierającą serce – warto powtarzać tak długo, aż wreszcie zrozumiemy, czym jest wolność i jak bardzo należy się o nią troszczyć – wskazywał Jędrzej Solarski pod tablicą przy ul. Romka Strzałkowskiego.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz