Herbata LOYD na przeziębienie?


Co zrobić, gdy za oknem mróz a my czujemy, że przeziębienie jest tuż, tuż? Jednym z dobrych sposobów na poprawienie humoru jest odpoczynek w wygodnym fotelu z filiżanką ciepłej, aromatycznej herbaty w ręku.

Oczywiście przed przeziębieniem można się zabezpieczyć – po prostu dbając o swoją odporność. Pomoże nam w tym zielona herbata. Zawarte w niej witaminy i mikroelementy pomogą przygotować się do trudnego okresu jesienno-zimowego. Należy pamiętać, że witamina C jest neutralizowana przez wysoką temperaturę. Dlatego też zieloną herbatę zaparzajmy wodą o temperaturze nie wyższej niż 80 st. C.

Poza tym zielona herbata zawiera mnóstwo dobroczynnie wpływających na organizm składników. Jej liście obfite są między innymi w polifenole, katechiny czy antyoksydanty chroniące nasz organizm przed wpływem zanieczyszczonego środowiska.

Pierwszą pomoc w przeziębieniu zapewni nam również czarna herbata z dodatkiem miodu i soku malinowego. Szybko rozgrzeje i dostarczy energii do walki z infekcją. Witaminy i propolis znajdujące się w miodzie najlepiej będą działać, gdy dodamy go do niezbyt gorącej herbaty – gdy miód dodamy do zbyt gorącego napoju, to jego wartości odżywcze zostaną zniwelowane przez wysoką temperaturę. To samo dotyczy oczywiście soku malinowego, który działa antyseptycznie i napotnie.

Gdy infekcja już się rozwinęła pomoże napar z kwiatu lipy. Działa napotnie i przeciwgorączkowo, dzięki czemu organizm praktycznie sam zwalcza podwyższoną temperaturę ciała. Ma również działanie wykrztuśne, dzięki czemu złagodzi podrażnienia wywołane kaszlem. Poza tym rozluźnia i uspokaja. Lekki napar z kwiatu lipy pomoże wyciszyć się przed snem. Dodatkowo rozluźni nerwy i uspokoi zestresowany organizm.

Delikatny i słodkawy zapach lipy można urozmaicić robiąc mieszankę z melisą czy rumiankiem. W ten sposób wzmocnimy właściwości uspokajające samej lipy, a smak naparu będzie lepszy.

Dodatkowo rumianek reguluje funkcjonowanie układu trawiennego i korzystnie oddziałuje na przewód pokarmowy oraz wątrobę. Wspomaga przez to metabolizm oraz oczyszcza organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii. Działa również przeciwzapalnie, zabija bakterie, neutralizuje toksyny, wpływając w ten sposób na polepszenie naszego samopoczucia i zdrowia.

Melisa z kolei pomaga w bólach głowy i zespole przewlekłego zmęczenia. Zmniejsza wzdęcia, redukuje gazy, pomaga przy kłopotach żołądkowych. Działa rozkurczowo, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Redukuje napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, odpręża i regeneruje system nerwowy.

W żadnym przypadku nie zapominajmy o racjonalnym odżywianiu i odpoczynku na świeżym powietrzu. Ubierajmy się ciepło, lecz nie przegrzewajmy organizmu. Gdy infekcja trwa dłużej lub dokucza nam wysoka gorączka powinniśmy koniecznie udać się do lekarza.

Przygnębionym chorobą i brzydką pogodą humor na pewno poprawią herbaty LOYD, na przykład „Lipa o smaku cytryny z miodem” czy „Rumianek o smaku karmelowym” lub herbatki rozgrzewające z serii LOYD Warming Tea.

Dodaj komentarz