Gwiazdy jazzu na tarnowskiej scenie


W październiku i listopadzie cykl Jazzowa Scena Sezamu gościć będzie dwie znakomitości polskiego jazzu. W sobotę, 24 października o godz. 18 wystąpi w Tarnowie Podgórnym trio Macieja Markiewicza, a koncert połączony będzie z wystawą jego prac. Natomiast w poniedziałek 16 listopada o godz. 19 zagra prawdziwa legenda – Jan Ptaszyn Wróblewski.

Maciej Markiewicz Ptaszyn
Maciej Markiewicz Od ponad 30 lat tworzy różnorodną muzykę – klasyczną, filmową, blues i jazz. Naukę gry rozpoczął w wieku 5 lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył w 1992 roku. Głośno było o nim już wcześniej, za sprawą fortepianowego duetu M2, założonego wraz z Markiem Gidaszewskim. Zdobyli m. in. główną nagrodę na festiwalu młodych talentów w Elblągu (1984) oraz Festiwalu Kultury i Sztuki w austriackim Klagenfurcie. Ich wspólna płyta „W bieli i czerni”, wydana przez Sony Music, stała się przebojem nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Obok koncertów w duecie lub na kilka fortepianów, M. Markiewicz nieprzerwanie gra koncerty solowe w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Rosji, Czechach i oczywiście w Polsce. Regularnie występuje z orkiestrami symfonicznymi, m. in. w Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Łodzi, Gdańsku i Katowicach.
Na swojej artystycznej drodze Maciej Markiewicz współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami, m.in. z dyrygentem Januszem Powolnym, dyrygentem Zbigniewem Górnym, Grzegorzem Turnauem, Waldemarem Malickim, Leszkiem Możdżerem, Adamem Makowiczem, Hanną Banaszak, Krzysztofem Piaseckim, Tadeuszem Rossem, Ireneuszem Krosnym, Piotrem Rubikiem, Markiem Tomaszewskim (z duetu „Marek i Wacek”), Zenonem Laskowikiem, Zbigniewem Wodeckim, Wiesławem Prządką, Maciejem Stuhrem, Piotrem Bałtroczykiem i innymi.
Koncert trio Macieja Markiewicza odbędzie się  w sobotę, 24 października o godz. 18 w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Oprócz dźwięków podziwiać będzie można także akwarele tego utalentowanego artysty.
Kolejny muzyk, który zagości na Jazzowej Scenie Sezamu znany jest chyba wszystkim fanom jazzu. Jan Ptaszyn Wróblewski, bo o nim mowa, absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, pierwszy jazzowy zespół założył w latach ’50 w Poznaniu. W 1956 został zaproszony do sekstetu Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, w którym grał na saksofonie barytonowym. Wystąpili m. in. na otwarciu poznańskiego oddziału Telewizji Polskiej oraz na festiwalach jazzowych w Sopocie. Latem 1958 wziął udział w przesłuchaniu prowadzonym przez amerykańskiego promotora jazzu, George’a Weina. Zaowocowało to angażem w orkiestrze International Newport Band. Jan Wróblewski, jako pierwszy polski jazzman, wystąpił na festiwalu jazzowym w amerykańskim Newport, a także w wielu miastach Stanów Zjednoczonych, Europie, Indiach, Afryce i Azji.
Po powrocie do kraju muzyk wprowadzał zasłyszane w USA wzorce do grupy Jazz Believers, w którym grali także m. in. Wojciech Karolak, Andrzej Trzaskowski, Krzysztof Komeda, Jan Byrczek, Jan Zylber, Andrzej Kurylewicz i Jerzy Milan. W 1960 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie zorganizował kwintet Jazz Outsiders, a jednocześnie nawiązał współpracę z radiowymi orkiestrami Edwarda Czernego i Andrzeja Kurylewicza. W 1962 dołączył także do jego kwintetu, z którym nagrywa pierwszą polską płytę jazzową „Go Right”. Rok później zespół został zaproszony na festiwal w Juan les Pins we Francji, jednak z powodu nieotrzymania paszportu przez lidera, grupa wystąpiła na nim bez A. Kurylewicza, jako Polish Jazz Quartet. Po festiwalu grupa przez dwa miesiąca grała w paryskim klubie Blue Note, a także w Niemczech Zachodnich. Po powrocie do kraju zarejestrowana została płyta zespołu z serii Polish Jazz, do dziś uchodząca za jedną z najważniejszych.
W latach 1968-1978 artysta kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia, a od 1970 roku prowadzi legendarną audycję „Trzy kwadranse jazzu”, która do dziś znajduje się w ramówce radiowej Trójki. Jan Ptaszyn Wróblewski nie wycofał się jednak z aktywności muzycznej, współpracując z najlepszymi polskimi i zagranicznymi jazzmanami. Do najważniejszych zespołów  muzyka, poza wymienionymi należały: Mainstream, Stowarzyszenie Popierania Prawdziwej Twórczości Chałturnik, Extra Ball, Made in Poland i sygnowany własnym nazwiskiem Kwartet Ptaszyna Wróblewskiego.
Bilety na oba koncerty można kupować w cenie 20 zł w siedzibie GOK „SEZAM” (w godz. 9-15), Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (w godz. 15-20) oraz w Centrum Kultury w Przeźmierowie (w godz. 9-12 i 17-20). Sprzedaż internetową prowadzi serwis Biletomat.pl.
Jarek Krawczyk

Dodaj komentarz