Gwiazda jazzu w Tarnowie Podgórnym. MAMY ZAPROSZENIE


Jazzowa Scena Sezamu gościć będzie wielką znakomitość polskiego jazzu. 16 listopada o godz. 19 zagra prawdziwa legenda – Jan Ptaszyn Wróblewski, który pierwszy jazzowy zespół założył w latach ’50 w Poznaniu.

Ptaszyn

W 1956 r. został zaproszony do sekstetu Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, w którym grał na saksofonie barytonowym. Wystąpili m. in. na otwarciu poznańskiego oddziału Telewizji Polskiej oraz na festiwalach jazzowych w Sopocie. Latem 1958 wziął udział w przesłuchaniu prowadzonym przez amerykańskiego promotora jazzu, George’a Weina. Zaowocowało to angażem w orkiestrze International Newport Band. Jan Wróblewski, jako pierwszy polski jazzman, wystąpił na festiwalu jazzowym w amerykańskim Newport, a także w wielu miastach Stanów Zjednoczonych, Europie, Indiach, Afryce i Azji.

Po powrocie do kraju muzyk wprowadzał zasłyszane w USA wzorce do grupy Jazz Believers, w którym grali także m. in. Wojciech Karolak, Andrzej Trzaskowski, Krzysztof Komeda, Jan Byrczek, Jan Zylber, Andrzej Kurylewicz i Jerzy Milan. W 1960 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie zorganizował kwintet Jazz Outsiders, a jednocześnie nawiązał współpracę z radiowymi orkiestrami Edwarda Czernego i Andrzeja Kurylewicza. W 1962 dołączył także do jego kwintetu, z którym nagrywa pierwszą polską płytę jazzową „Go Right”. Rok później zespół został zaproszony na festiwal w Juan les Pins we Francji, jednak z powodu nieotrzymania paszportu przez lidera, grupa wystąpiła na nim bez A. Kurylewicza, jako Polish Jazz Quartet. Po festiwalu grupa przez dwa miesiąca grała w paryskim klubie Blue Note, a także w Niemczech Zachodnich. Po powrocie do kraju zarejestrowana została płyta zespołu z serii Polish Jazz, do dziś uchodząca za jedną z najważniejszych.

W latach 1968-1978 artysta kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia, a od 1970 roku prowadzi legendarną audycję „Trzy kwadranse jazzu”, która do dziś znajduje się w ramówce radiowej Trójki. Jan Ptaszyn Wróblewski nie wycofał się jednak z aktywności muzycznej, współpracując z najlepszymi polskimi i zagranicznymi jazzmanami. Do najważniejszych zespołów  muzyka, poza wymienionymi należały: Mainstream, Stowarzyszenie Popierania Prawdziwej Twórczości Chałturnik, Extra Ball, Made in Poland i sygnowany własnym nazwiskiem Kwartet Ptaszyna Wróblewskiego.

Bilety można kupować w cenie 20 zł w siedzibie GOK „SEZAM” (w godz. 9-15), Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (w godz. 15-20) oraz w Centrum Kultury w Przeźmierowie (w godz. 9-12 i 17-20). Sprzedaż internetową prowadzi serwis Biletomat.pl.

Jarek Krawczyk

Dla naszych Czytelników mamy podwójne zaproszenie na koncert Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Aby je zdobyć należy napisać, dlaczego właśnie Wam mamy je przyznać. Maile prosimy wysyłać na adres kontakt@naszglospoznanski.pl w tytule wpisując Ptaszyn. Konkurs trwa do 15 listopada do godziny 19. Laureata poinformujemy mailowo. Tradycyjnie będziemy prosili o potwierdzenie skorzystania z biletów.

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku  kliknij tutaj.

 

Dodaj komentarz