Grażyna Łobaszewska: „Sklejam się” na 40-lecie!


Grażyna Łobaszewska wystąpi 22 października na scenie Centrum Kultury w Przeźmierowie. O aktualnych konkursach czytaj tutaj – kliknij.

Łobaszewska Grażyna

Charyzmatyczny głos, ciekawa osobowość, piękna muzyka, prawda i kunszt wykonawczy. Tak w kilku słowach można przedstawić Grażynę Łobaszewską.  Artystka jest rodowitą gdańszczanką i właśnie w tym mieście stawiała pierwsze muzyczne kroki. Tutaj ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu, a w latach 1970-72 była słuchaczką Studia Piosenki PRiTV prowadzonego przez Renatę Gleinert. Na szerokie wody wypłynęła w 1971 roku na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Po tym sukcesie postanowiła zadomowić się w Poznaniu.

Zaczęła od śpiewania w chórkach, towarzyszyła na koncertach i nagraniach Halinie Frąckowiak, Wojciechowi Skowrońskiemu i Elżbiecie Wojnowskiej. Była to dobra szkoła życia, ale i nauka warsztatu.  Jej głos, uznany za „czarny”, często porównywany jest z głosem Arlety Franklin czy Billie Holiday. Charakterystyczną chrypkę doceniła w końcu publiczność.

Łobaszewska śpiewa zarówno własne kompozycje, jak i autorstwa najwybitniejszych kompozytorów muzyki rozrywkowej oraz ciekawe standardy jazzowe, gospel, autorskie interpretacje kolęd i pastorałek z całego świata. Od 1974 wielokrotnie występuje na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zdobywając tutaj liczne nagrody i wyróżnienia. W 1976 uhonorowana została nagrodą dziennikarzy za „Nocny spacer”, w 1978 III nagrodą za „Zwierciadło czasu”, a w 1991 I nagrodę za „Wszystko co złe omija mnie”. W latach 1978-83 była wokalistką zespołu Crash. Wystąpiła z nim na koncertach głównych Jazz Jamboree w Warszawie w latach 1977-78 i w 1981. W latach 1983-89 współpracowała z jazz-rockową grupą Cancer. Z Crashem i Cancerem dokonała licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Wspierała równocześnie liczne zespoły, nagrywała dla Janusza Komana, Alex Bandu Aleksandra Maliszewskiego, Grupy Doktora Q Tadeusza Klimondy i orkiestry Zbigniewa Górnego. Na swoim koncie ma również wiele nagrań dla Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu i Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi, m. in. z Januszem Skowronem, Krzysztofem Ścierańskim, Ryszardem Sygitowiczem. Od 1997 współpracowała z Trio Jarosława Śmietany, z którym wystąpiła na wielu festiwalach, między innymi w Danii, Szwecji, Francji, Hiszpanii, Kuwejcie, USA i Francji.

Niby dla szerszej publiczności zniknęła, jednak ciągle działa; potrafi i uwielbia pracować z młodzieżą, lubi dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także miłością do muzyki. Prowadzi zajęcia z emisji głosu a także interpretacji piosenki. Od 1997 do 1999 roku prowadziła Studium Piosenki w Gdańsku. W latach 2001-02 była wykładowcą w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, a także Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Od 1998 roku do 2003 prowadziła warsztaty wokalne organizowane przez Centrum Animacji Kultury przy Ministerstwie Kultury i Sztuki. Jest również jurorką na wielu festiwalach piosenki zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

W 2000 roku G. Łobaszewska podjęła współpracę z  trójmiejskimi jazzmanami: Piotrem Manią, Patrykiem Stachurą i Kubą Staruszkiewiczem. Osiem lat później regularnie towarzyszy jej formacja AJAGORE z Tczewa, z którą zawita do Przeźmierowa w następującym składzie: Sławomir Kornas (bas, śpiew), Maciej Kortas (gitary) oraz Michał Szczeblewski (perkusja).  Owocem tej współpracy jest wiele koncertów oraz wydawnictwo poświęcone pamięci Czesława Niemena pod tytułem „Dziwny jest.” 2 grudnia 2012 podczas gali wręczenia Złotych Mikrofonów otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Znana z takich utworów jak „Czas nas uczy pogody” (1984), „Piosenka o ludziach z duszą”, „Brzydcy” czy „Gdybyś” (1978) zapowiedziała na ten rok nową płytę. Sama o sobie mówi: „Cały ten materiał napisany jest dla silnej kobiety, którą chyba jestem. W tym roku stuknęło czterdzieści lat odkąd występuję na scenie, więc „Sklejam się” będzie jubileuszową płytą”. Mam nadzieję, że te premierowe prezentacje usłyszy przeźmierowska publiczność.

Bilety na koncert dostępne będą w cenie 40 zł w miejscu imprezy (w godz. 10-12 i 17-19), w siedzibie GOK „SEZAM” (w godz. 9-15) i w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (w godz. 15-20).

Zapraszamy na koncert 22 października o godz. 18.

Dla naszych Czytelników mieliśmy jedno podwójne zaproszenie. Konkurs trwał do 18 października, do godz. 20. Laureata poinformowaliśmy mailowo.

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku i zaproszenie znajomych do lajkowania – kliknij tutaj. 

Agata Klaudel-Berndt

Dodaj komentarz