Gmina zielonego wzrostu


Ekologia i rozwój to nasze priorytety – mówi wójt gminy Duszniki Adam Woropaj w rozmowie ze Sławomirem Lechną

woropaj

Adam Woropaj

– Duszniki promują się hasłem „Gmina zielonego wzrostu”. Dlaczego gmina Duszniki zasługuje na takie miano?

Gmina Duszniki to gmina typowo rolnicza, z silnymi tradycjami, ale również rozwojowa i coraz popularniejsza wśród mieszkańców miast, którzy podejmują decyzje o osiedleniu się na wsi. Nie ma na naszych terenach typowego przemysłu, a istniejące firmy w większości prowadzą produkcję ściśle związaną z rolnictwem.  Możemy się zatem poszczycić pięknymi krajobrazami i czystym powietrzem. Ekologia to nie tylko jeden z ważniejszych punktów naszej strategii  – to również koło napędowe rozwoju gminy Duszniki. Wokół działań ekologicznych bowiem koncentrują się różnego rodzaju działania i przedsięwzięcia, które podejmujemy. Od wielu lat priorytetową inwestycją jest budowa kanalizacji sanitarnej w kolejnych miejscowościach i przydomowych oczyszczalni na terenach zabudowy rozproszonej. Prywatny inwestor przygotowuje inwestycję budowy farmy wiatrowej, pozyskującej energię odnawialną, zwaną często „zieloną”. Ekologia i rozwój to priorytety gminy Duszniki, stąd hasło „Gmina zielonego wzrostu”.

– Jakimi argumentami przekonałby Pan Czytelników „Naszego Głosu Poznańskiego”, że gmina Duszniki jest atrakcyjnym i przyjaznym miejscem do inwestycji, zamieszkania i odpoczynku?

Gmina Duszniki to gmina wiejska, zatem obce są jej problemy dużych aglomeracji. Spokój, cisza, przestrzeń i natura, a zarazem łatwy i szybki dojazd do Poznania, bogata oferta działek budowlanych i stale rozwijana i unowocześniana infrastruktura są tym, co powinno zainteresować  osoby chcące się osiedlić na wsi. Niskie podatki lokalne, wyznaczone tereny pod aktywizację gospodarczą i pomoc administracyjna są natomiast zachętą dla przedsiębiorców.  Osobom zainteresowanym aktywnym wypoczynkiem i sportem oferujemy piękne tereny, leśne ścieżki edukacyjne, imprezy organizowane przez lokalne stowarzyszenia, a tym, którzy cenią kulturę ludową, proponujemy festiwale o uznanej renomie i wiele imprez kulturalnych.

– A jakie zalety gmina wykorzystuje w promocji skierowanej do obecnych i przyszłych inwestorów?

– Z myślą o inwestorach przygotowujemy tereny pod aktywizację gospodarczą i budownictwo mieszkaniowe. Od lat stosujemy przemyślaną strategię w zakresie opłat i podatków lokalnych – w gminie Duszniki są one wyjątkowo niskie w porównaniu z sąsiednimi gminami. Ponadto, stale inwestujemy w infrastrukturę techniczną i uzbrajamy tereny inwestycyjne w niezbędne media. Staramy się również, by obsługa administracyjna stała na najwyższym poziomie oraz by synonimami urzędnika stały się profesjonalizm, rzetelność i terminowość.

–  Teraz gmina oferuje działki budowlane. Proszę o nich opowiedzieć…

– Aktualnie oferujemy kilkanaście działek budowlanych, przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne wolnostojące, czyli najpopularniejsze w tym segmencie. Są to nieruchomości gminne o różnej wielkości, w zależności od upodobań nabywców – kształtują się od ok. 630 m² do 1470 m². Zlokalizowane są w miejscowościach: Duszniki, Sędzinko, Zalesie, Grzebienisko i Sękowo. Działki te mają dostęp do najważniejszej infrastruktury – sieci wodociągowej, energetycznej, gazowej i w większości kanalizacji sanitarnej. Oferujemy również dogodnie usytuowany teren pod aktywizację  gospodarczą w Sędzinach, w pobliżu autostrady A2, o powierzchni prawie 17 tys. m².

Rozmawiał Sławomir Lechna

Więcej o działkach w gminie Duszniki czytaj tutaj

iOGlOSZENIE_Duszniki

 

1 komentarz

  1. yahooooooo pisze:

    spokój i cisza o której mówi wójt na pewno zostanie zakłócona przez wiatraki

Dodaj komentarz