Tegoroczna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego była świętem wyjątkowym, bo po raz pierwszy cała Polska świętowała ten niepodległościowy zryw narodowy. Również w gminie Komorniki w sposób niezwykły upamiętniono Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
W miejscowościach, w których odbywały się historyczne wydarzenia i trwały walki, a wśród mieszkańców żywa jest pamięć o bohaterskich przodkach, obchody miały szczególny wymiar.
W Ogrodzie Pamięci w Komornikach władze samorządowe z wójtem Janem Brodą i przewodniczącym Rady Gminy Marianem Adamskim, w towarzystwie radnych i przedstawicieli samorządowych instytucji, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.
Powstanie Wielkopolskie upamiętnione zostało również w innych miejscowościach gminy, m.in. w Chomęcicach, gdzie znajduje się poświęcony temu patriotycznemu zrywowi mural i tablica upamiętniająca postać Andrzeja Kopy oraz w Wirach, gdzie znajduje się rzeźba przedstawiająca orła wolności oraz tablice z nazwiskami bohaterów Powstania Wielkopolskiego.
Główne uroczystości odbyły się przed Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach, podczas których mieszkańcy mogli obejrzeć pokaz pruskiej musztry, zobaczyć, jak wyglądał szpital polowy, punkt poborowy, kuchnia polowa. Punktualnie o godzinie 16.40, czyli w momencie wybuchu powstania, rozległy się kościelne dzwony i zawyły syreny. Wydarzenie poprzedziło wystąpienie Mariana Adamskiego, który przypomniał, jakie było znaczenie zrywu patriotycznego, w jakich okolicznościach nastąpiło.
W tym dniu budynek Urzędu Gminy Komorniki był podświetlony na biało-czerwono, na znak że Komorniki pamiętają o Bohaterach tamtych dni!