Gmina Czerwonak odpowiedzialna społecznie


Ogromnym odzewem i zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy cieszyła się zbiórka zabawek dla dzieci ze „Schroniska dla bezdomnych kobiet z dziećmi” w Poznaniu. Inicjatorem gminnej zbiórki był Urząd Gminy, który wsparł tym samym ideę charytatywnego biegu „Inferno Run” organizowanego przez Stowarzyszenie Zawsze Czujni Semper Vigilant. Do zbiórki włączyły się osoby prywatne, przedszkola, pracownicy Urzędu a także lokalne firmy oraz Biblioteka Publiczna, CRKF Akwen, GOK Sokół. Wspólnymi siłami uzbierane zostały trzy pełne busy zabawek, artykułów papierniczych i wiele innych przydatnych rzeczy, które przekazane zostały nie tylko wspomnianemu schronisku ale także poznańskim domom dziecka.

W minionym roku dzięki pomysłowi CRKF AKWEN w gminie powołano Akwenowe Pogotowie Mikołajkowe, w ramach, którego Mikołaj z prezentami odwiedził ciężko i przewlekle chore dzieci z terenu gminy, w wieku od 3 do 10 lat a pracownicy Urzędu, gminnych jednostek, przedstawiciele sołtysów i radnych we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej zorganizowali świąteczną zbiórkę dla potrzebujących rodzin z terenu gminy.

Duży rozgłos zarówno w gminie, jak i w powiecie poznańskim, zyskał projekt szycia poduszek „Serce od Serca”, polegająca na szyciu specjalnych poduszek w kształcie serca, wspierających rehabilitację pacjentów po mastektomii. Dzięki wspólnej inicjatywie Klubu Kobiet Aktywnych, Koła Gospodyń Wiejskich w Promnicach oraz Gminnego Ośrodka Kultury Sokół ponad 40 osób, w tym także panów, spędziło kilka godzin przy maszynach do szycia, szyjąc 200 poduszek, które przekazane zostały mieszkankom gminy Czerwonak oraz pacjentkom Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Pionierska diagnoza

To właśnie w gminie Czerwonak nie tylko dostrzeżono poważny problem jakim jest luka między zatrudnieniem a edukacją, w której znajdują się osoby z niepełnosprawnością od 24 roku życia ale także podjęto decyzję o realizacji zadania, pozostającego w gestii powiatu a nie samorządu gminnego! Zorganizowano kilka spotkań z przedstawicielami gminnych władz, rodzin, których ta sytuacja dotyczy oraz z kierownikami i pracownikami instytucji zajmujących się pomocą osobom z niepełnosprawnościami. Zaproszono ekspertów oraz przedstawicieli Stowarzyszeń. W kolejnym kroku przygotowano badanie ankietowe oraz opracowano „Diagnozę potrzeb osób z niepełnosprawnością w gminie Czerwonak”. O całej inicjatywie informowała Telewizja Polsat News, a wójt Gminy Czerwonak Marcin Wojtkowiak tłumaczy:

– Czujemy się pionierami, bo to pierwszy tego typu projekt w Polsce, wynikający nie z obowiązku ale potrzeby. Zależy nam by na bazie diagnozy wdrożyć kompleksowy program wspierający ntent-Type: application/x-www-fonosprawnością. Takie ,dla których po ukończeniu 24 roku życia nie ma żadnej oferty, które po prostu wypadają z systemu. Chcemy te rodziny objąć wsparciem bardzo celowym i odpowiadającym na ich najważniejsze potrzeby. Dostałem wiele sygnałów od rodzin, że pierwszy raz ktoś do nich przyszedł, porozmawiał i zapytał czego potrzebują. Teraz musimy wykonać kolejny krok i na tyle, na ile pozwolą nasze możliwości finansowe realizować wybrane rozwiązania. Na część z nich na pewno będziemy szukali dofinansowania zewnętrznego. Posiadanie pogłębionej diagnozy z pewnością w tym pomoże.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz