Gdzie nad Wartą będzie można spożywać alkohol?


– Wyznaczenie stref, gdzie będzie można legalnie wypić „piwo pod chmurką” nad Wartą to nasza propozycja, którą zajmie się jutro Rada Miasta – poinformował prezydent Jacek Jaśkowiak.

 

Zmiany to efekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która weszła w życie w tym miesiącu. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązuje zakaz spożywania alkoholu we wszystkich miejscach publicznych. Samorząd może jednak wprowadzić odstępstwa od tego ograniczenia.

– Wyznaczenie stref, gdzie będzie można legalnie wypić „piwo pod chmurką” nad Wartą to nasza propozycja, którą zajmie się jutro Rada Miasta. Uważam, że to rozwiązanie kompromisowe – wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy z brzegów rzeki chcą korzystać rekreacyjnie oraz mieszkańców tego rejonu. Zakaz spożywania napojów alkoholowych będzie dotyczył stref zamieszkałych – mówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

To, jak chętnie mieszkańcy miasta wypoczywają nad Wartą można zaobserwować w ciepłe i słoneczne dni, zwłaszcza w weekendy. Gdy pogoda dopisuje, nad rzeką można spotkać tysiące poznaniaków. Miasto postanowiło wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom, uwzględniając jednocześnie potrzeby okolicznych mieszkańców.

Wypracowana propozycja jest efektem kompromisu. Strefy zostały wyznaczone w rejonach, które są ulubionymi miejscami spotkań poznaniaków, a jednocześnie znajdują się w odpowiedniej odległości od zabudowy mieszkaniowej. Cel jest taki, by wypoczywający nad rzeką nie zakłócali spokoju mieszkańcom. Nad utrzymaniem porządku i bezpieczeństwem wypoczywających nad rzeką czuwać będą patrole policji i straży miejskiej. Nie zapomniano też o utrzymaniu czystości. Tereny nadwarciańskie będą codziennie sprzątane. Zabezpieczono już pieniądze na ten cel.

Władze miasta zaproponowały powstanie pięciu stref, gdzie można będzie legalnie wypić piwo pod chmurką:

na zachodnim brzegu rzeki Warty

a) na obszarze ograniczonym: od północy betonowym kanałem odpływowym na wysokości Starego Koryta Warty, od wschodu rzeką Wartą, od południa mostem św. Rocha (tereny pod mostem są objęte zakazem), od zachodu górną krawędzią skarpy,

b) na obszarze ograniczonym: od północy mostem Królowej Jadwigi (tereny pod mostem objęte zakazem), od wschodu rzeką Wartą, od południa utwardzonym dojściem od Łazienek rzecznych do rzeki Warty, od zachodu górną krawędzią skarpy;

na wschodnim brzegu rzeki Warty

a) na obszarze ograniczonym: od północy linią pomiędzy skarpą a rzeką Wartą na wysokości rozgałęzienia rzeki Warty i Kanału Ulgi Cybiny, od wschodu górną krawędzią skarpy, od południa mostem św. Rocha (tereny pod mostem objęte zakazem), od zachodu rzeką Wartą,

b) na obszarze ograniczonym: od północy mostem św. Rocha (tereny pod mostem objęte zakazem), od wschodu górną krawędzią skarpy, od południa mostem Królowej Jadwigi (tereny pod mostem objęte zakazem), od zachodu rzeką Wartą,

c) na obszarze ograniczonym: od północy mostem Królowej Jadwigi (tereny pod mostem objęte zakazem), od wschodu górną krawędzią skarpy, od południa utwardzonym dojściem od skarpy do rzeki Warty na wysokości przystani przeładunkowej, od zachodu rzeką Wartą.

Zgodnie z propozycją, alkoholu nie będzie można spożywać na terenie pomiędzy mostem Bolesława Chrobrego a Królowej Jadwigi (po zachodniej stronie rzeki), od mostu Chrobrego do budowanych schodów w parku Stare Koryto oraz na Ostrowie Tumskim.

O tym, gdzie można wypić „pod chmurką”, a gdzie jest to zabronione wypoczywających nad rzeką będą informować znaki.

Propozycja władz miasta uzyskała pozytywną opinię Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta.

Dodaj komentarz