Poznań City Center sprzedane


Galeria Poznań City Center  przy dworcu Poznań Główny została sprzedana. Kupiła ją londyńska firma, która jest właścicielem centrów handlowych  w Anglii i Francji.

Europa Capital, w imieniu Europa Fund III, wraz ze swoimi partnerami joint-venture: TriGranit Development Corporation (TriGranit) oraz Polskimi Kolejami Państwowymi  zakończyły proces sprzedaży Poznań City Center. Obiekt handlowy o powierzchni 58.000 m2  został zakupiony przez Resolution Real Estate Fund IV oraz ECE Prime European Shopping Centre Fund.

To jedna z największych transakcji na polskim rynku nieruchomości w ostatnich latach.  Nie wiadomo   za  ile  sprzedano Poznań City Center.  Nieoficjalnie mówi się, że to kwota rzędu  ponad miliarda złotych. Pieniądze ze sprzedaży trafią do spółki TriGranit i PKP, które przekazało grunt.

Poznań  City Center

Centrum handlowe wybudowane przez TriGranit zostało otwarte w październiku 2013 – mniej niż 2 lata od rozpoczęcia prac budowlanych. W skład całego obiektu wchodzą także nowe dworce PKP i PKS, tworząc nowoczesne centrum komunikacyjne.

Przez 4 miesiące od dnia otwarcia Poznań City Center odwiedziło blisko 5 milionów klientów, co daje średnią ponad 40.000 osób dziennie. Na ofertę centrum składa się 230 sklepów, z takimi wiodącymi najemcami jak: marki sieci Inditex, Saturn, Sportsdirect, Toys’R’Us, TK Maxx, czy H&M.

Projekt zyskał uznanie branży i został uhonorowany prestiżowymi nagrodami:

European Property Awards – 5 gwiazdek dla najlepszego obiektu wielofunkcyjnego w Polsce oraz wysoką notę dla najlepszego obiektu handlowego;

EuropaProperty CEE Green Building Awards – projekt roku, wielofunkcyjny projekt roku oraz handlowy projekt roku;

CEE Retail Real Estate Awards – handlowy projekt roku.

TriGranit został wybrany przez PKP spośród kilku firm deweloperskich w toku bardzo konkurencyjnego przetargu. W lutym 2012 Europa Capital i TriGranit podjęli współpracę joint-venture przy realizacji projektu, na poczet którego PKP przekazało posiadane grunty. Budowę obiektu sfinansowało konsorcjum bankowe złożone z Banku Zachodniego WBK, Nordea, BRE Banku, Raiffaisen oraz Hypo Noe.

Europa Capital w ciągu ostatniego roku była zaangażowana w transakcje o wartości około 1 miliarda EURO na europejskim rynku nieruchomości, włączając znaczący udział Europa Fund III, który powstał w latach 2007/2008 z wkładem międzynarodowych inwestorów na kwotę 731 milionów EURO.

Robert Martin, Principal Europa Capital powiedział: “Poznań City Center jest doskonałym przykładem tego, jak poprzez współpracę z doświadczonymi lokalnymi partnerami, Europa Capital pracuje dla swoich inwestorów aby wytworzyć wyjątkowy zasób, którego wartość krystalizuje się w procesie sprzedaży.”

Árpád Török, CEO TriGrant Development Corporation dodał: “Poznan City Center przypieczętowało swój ogromny sukces. Ten obiekt nieustająco odbiera międzynarodowe wyrazy uznania. Jako deweloper tego centrum nasza firma osiągnęła nadzwyczajny zwrot z tej inwestycji nie tylko dla naszych udziałowców, ale także dla partnerów joint-venture. W rekordowym czasie 18 miesięcy wybudowaliśmy zarówno nowy dworzec Poznań Główny i centrum handlowe. Wraz z realizacją Poznań City Center, całkowita wartość obiektów wybudowanych przez TriGranit w Polsce przekroczyła miliard EURO. Dzisiaj Poznań City Center jest najczęściej odwiedzanym obiektem handlowym w Poznaniu. W niedalekiej przyszłości planujemy rozpocząć trzecią fazę projektu, na którą złożą się biurowce klasy A oraz trzygwiazdkowy hotel.”

Jarosław Bator, dyrektor zarządzający, Polskie Koleje Państwowe S.A. : Poznań City Center to prawdziwie innowacyjny projekt. Połączenie dworców PKP i PKS stworzyło nowoczesny węzeł komunikacyjny w sercu miasta. Bliskość centrum handlowego to szeroka oferta dodatkowych usług dla mieszkańców i podróżnych. W planach mamy także budowę kładki, która połączy ze sobą wszystkie części dworca. Naszym celem jest tworzenie dworców, które w wyraźny sposób wyróżniają się na mapie miast.

Informacje o centrum handlowym Poznań City Center:

 •          230 punktów handlowych i usługowych

•          164 000 metrów kwadratowych powierzchni najmu brutto

•          Inwestycja warta 385 milionów euro (włącznie z inwestycjami najemców)

•          Dworzec autobusowy z 19 stanowiskami

•          1500 miejsc na trzypoziomowym parkingu dla osób, które dojeżdżają do miasta z przedmieść i korzystają z komunikacji miejskiej

•          Dworzec kolejowy obsługujący 17 milionów pasażerów rocznie

•          Dworzec autobusowy obsługujący 7 milionów pasażerów rocznie

•          2,5 km nowych elementów układu drogowego z siecią ulic miejskich

•          Niewielka odległość od Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz 25 placówek oświatowych, w tym szkół i uniwersytetów

Informacje o TriGranit:

Działająca od ponad 16 lat firma TriGranit jest największą, w pełni zintegrowaną spółką deweloperską mającą swoje oddziały w 9 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Firma ta specjalizuje się w działalności inwestycyjnej, deweloperskiej oraz zarządzaniu nieruchomościami i może poszczycić się bogatym portfolio zrealizowanych inwestycji. Znajdują się wśród nich między innymi wielofunkcyjne obiekty o wartości 4 miliardów euro, a także liczne przykłady partnerstwa publiczno-prywatnego. TriGranit ma doskonałą pozycję i ogromny potencjał, aby odgrywać znaczącą rolę na rozwijających się rynkach nieruchomości.

Informacje o Europa Capital:

Od 1995 firma Europa Capital’s Principals stworzyła w sumie 7 funduszy deweloperskich i miała swój udział w ponad 75 transakcjach na łączną sumę 7 miliardów euro w 18 krajach w Europie.

Europa Funds korzysta z ugruntowanej sieci partnerów Europa Capital w całej Europie, którzy wspólnie inwestują w rozmaite przedsięwzięcia. W niektórych przypadkach relacje te sięgają ponad 20 lat wstecz.

Europa Capital jest częścią The Rockefeller Group („RGI”), która jest strategicznym inwestorem i zarządcą nieruchomości. Europa Capital Partners LLP i Europa Capital LLP działają pod nadzorem brytyjskiego organu Financial Conduct Authority.

 

 

 

Informacje o PKP:

PKP S.A. powstało 1 stycznia 2001 roku w wyniku komercjalizacji PKP. Firma jest właścicielem i zarządcą znaczącej części infrastruktury kolejowej w Polsce. Zarządza 2500 dworcami oraz 100.000 nieruchomości z których około 10.000 ma potencjał komercyjny i które będą wystawiane na sprzedaż lub na których powstaną obiekty handlowe budowane we współpracy z inwestorami prywatnymi.

Więcej informacji:  www.pkpsa.pl

Dodaj komentarz