Gala 100-lecia AZS Poznań


Historia AZS-u w Poznaniu sięga aż 1919 roku, kiedy to 5 listopada na ówczesnej Wszechnicy Piastowskiej (dzisiejszy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), odbyło się zebranie założycielskie nowej organizacji. Pierwszym prezesem został student Adam Meissner, a kuratorem z ramienia uczelni, wybitny uczony i jeden z twórców nowoczesnej nauki o wychowaniu fizycznym, profesor Eugeniusz Piasecki.

Przez te 100 lat AZS Poznań rozrastał się pod każdym względem, wspomagał tworzenie związków sportowych w Wielkopolsce, nigdy nie zamykał się tylko na sport studencki, ale aktywnie działał w sporcie młodzieżowym czy też wyczynowym.

Dziś wielkopolski AZS przeżywa jedne z najlepszych lat w swojej historii. To jedna z największych i najsilniejszych organizacji sportowych w Polsce – dwa kluby wyczynowe (środowiskowy AZS i AZS AWF) i 20 klubów uczelniach działających w całej Wielkopolsce (obok Poznania także w Gnieźnie, Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile). Największe z nich działają na Politechnice i Uniwersytecie – prowadzą także w części działalność w zakresie sportu kwalifikowanego. W sumie to około 4 tysięcy członków, w ponad 30 sekcjach wyczynowych i w około 200 sekcjach studenckich. To z AZS-u wywodzi się Szymon Ziółkowski, złoty medalista igrzysk olimpijskich (Sydney, 2000).

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

3 komentarze

  1. edas pisze:

    Chodziło oto że Ziółkowski jest jedynym złotym medalistą olimpijskim reprezentującym w danym momencie klub z Wielkopolski, bo Anita w momencie zdobywania złota w Londynie(po dyskwalifikacji Łysenko) była już zawodniczką Skry Warszawa. Także trzeba uściślić!

  2. anonymous pisze:

    Szymon Ziółkowski NIE JEST JEDYNYM złotym medalistą igrzysk olimpijskich wywodzacym się z Wielkopolski. Rawicz to przeciez też Wielkopolska, a stamtąd pochodzi dwukrotna mistrzyni olimpijska – Anita Włodarczyk. W tej samej zresztą dyscyplinie, w której złoty laur zdobył Ziółek…

Dodaj komentarz