Funkcjonalnie w domu i ogrodzie z pompą ciśnieniową


Przypominamy sobie o nich zwłaszcza latem, bo pompy ciśnieniowe doskonale nadają się do nawadniania ogrodu. Są coraz bardziej popularne wśród posiadaczy dużych ogrodów, ale też domów.

Na początku wydawało się, że to zbytni luksus, jednak specyfika naszego klimatu, który ciągle się zmienia jest taka, że bywają dni w lecie, gdy odczuwamy i rośliny w ogrodzie też – wręcz tropikalne temperatury. Tych dni może i niema zbyt wiele, ale kiedy są, powodują, że trawa robi się momentalnie żółta i sucha, a najpiękniejsze kwiaty i krzewy ulegają degradacji.

Technika dla ogrodu

Pompy ciśnieniowe proponuje przynajmniej kilka firm na rynku. Niektóre mogą służyć do wykorzystywania wody z alternatywnych źródeł, takich jak cysterny, studnie, źródła naturalne lub zbiorniki na deszczówkę. Wykorzystywane są zarówno w ogrodzie jak i szeroko pojętym gospodarstwie domowym. Poza tym z powodzeniem mogą zasilać punkty odbioru w domu, takie jak pralka czy toaleta. W ogrodzie służą oczywiście do podlewania roślin, w tym dużych trawników.

Cechy pomp ciśnieniowych

Wśród pomp ciśnieniowych wyróżnia się marka Karcher. Producent ten stosuje pompy kompozytowe lub aluminiowe. Aluminiowe są bardzo trwałe, wytrzymałe. Są też u innych producentów w ofercie -pompy metalowe, które pozwalają na dłuższą pracę bez przerwy. Takie modele znajdziemy u marek – Lavor i Black&Decker. Nie bez znaczenia jest jakość wykończenia. Kaercher ma np. najlepszą jakość elementów plastikowych, jak oceniają na forach internauci, w praktyce posługujący się już tym sprzętem. Sama pompa jest wykonana z kompozytu, jednak chłodzona wodą. Istotna jest np. długość węża i czy jest zwijany automatycznie, czy też nie.  Moc silnika z kolei przekłada się na większe ciśnienie.

Rodzaje pomp ciśnieniowych

Pompy ogrodowe mogą być ustawiane na powierzchni, wówczas są to pompy nawierzchniowe. Pompy zanurzeniowo-ciśnieniowe umieszcza się w zbiorniku z wodą. Należą do nich pompy głębinowe i modele przeznaczone do zbiornika z deszczówką.  Hydrofory używane są do pobierania wody. Uruchamiają się samoczynnie wówczas, gdy pojawia się zapotrzebowanie i automatycznie się wyłączają. Kolejne to – pompy zanurzeniowe oraz pompy przeznaczone do brudnej wody. Niektóre spośród wymienionych modeli łączą w sobie kilka funkcji. Służą jednocześnie do poboru, przepompowywania, a także wypompowywania wody. Nietrudno orzec, że te są najbardziej uniwersalne, ale też nie należą do najtańszych – coś za coś. Dla użytkownika dobrze jest, gdy zbiornik ciśnieniowy jest przeponowy, tj. wykonane jest w nim oddzielenie wody od powietrza. Wówczas nie wymaga dodatkowego uzupełniania braku powietrza, zaś woda jest napowietrzona i dzięki temu ma lepsza jakość.

Istotne różnice w eksploatacji pomp ciśnieniowych

Ciśnieniowe pompy głębinowe przeznaczone są do pobierania wody użytkowej ze zbiorników lub studni, gdzie lustro wody jest na głębokości większej niż 8 metrów. Co ważne, pracują dość cicho. Mają taką siłę, że nadają się do pompowania wody z dużych głębokości. Charakteryzują się różnymi maksymalnymi głębokościami zasysania. Zanim zdecydujemy się na zakup, najlepiej wcześniej ustalić na ilu metrach będzie sama pompa montowana. Przedziały głębokości kształtują się od 8 metrów, kolejny między 8 a 20 m, a trzeci od 20 do 30 metrów. Ważne jest też sprawdzenie średnicy studni, do jakich są przeznaczone.

Do pompowania czystej wody używa się hydroforów, które uruchamiają się automatycznie do pompowania wody, gdy jej ilość w zbiorniku ciśnieniowym spada. Związane jest to ze spadkiem ciśnienia zgromadzonego nad pompą powietrza, poniżej ustalonej wartości. Przestają natomiast wodę zasysać w momencie, gdy jej ilość w zbiorniku jest odpowiednia, żeby powietrze miało zadanie wcześniej ciśnienie. Im większy zbiornik ciśnieniowy hydroforu, tym wyższy jest komfort użytkowania pompy. Łączy się to z mniejszym zużyciem energii napędzającej tę pompę. W zbiorniku ciśnieniowym hydroforu zapas wody wynosi około 40% jego pojemności. W wersji zestawów hydroforowych takie części, jak: filtry, zawór zwrotny, manometr czy też wyłącznik ciśnieniowy oraz zbiornik są całkowicie zintegrowane z pompą.

Specjalnie do brudnej wody stworzone zostały pompy zanurzeniowe. Używa się ich do przepompowywania albo wypompowywania zarówno czystej jak i brudnej wody z wykopów, stawów czy zalanych przez jakieś awarie piwnic. Ich cechą jest to, że mogą się uruchamiać automatycznie, przy stanie pięciomilimetrowym poziomu wody, ale mogą mieć też włącznik pływakowy. Dodatkowo mają zwykle zabezpieczenie przed pracą na sucho.

Producenci pomp ciśnieniowych zadbali o różne rodzaje, ze względu na zróżnicowane potrzeby odbiorców. Jest w czym wybierać.

Dodaj komentarz