Fundusze europejskie na kompleksowy rozwój ekonomii społecznej w Wielkopolsce


Dlaczego to takie ważne?

Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej odgrywają istotną rolę w rozwoju ekonomii społecznej w Wielkopolsce. Od lat ich działalność jest dotowana ze środków unijnych będących w dyspozycji Zarządu Województwa Wielkopolskiego, czyli Instytucji Zarządzającej regionalną pulą funduszy UE. Tylko w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014–2020 wydano na ten cel 140 mln zł.

– W ekonomii społecznej najważniejsi są ludzie – mówi wicemarszałek Wojciech Jankowiak. – W przedsiębiorstwach społecznych pracę mogą znaleźć osoby znajdujące się w trudnej sytuacji, które mają problem ze znalezieniem czy utrzymaniem zatrudnienia na rynku pracy. Oprócz reintegracji zawodowej, mogą skorzystać także z reintegracji społecznej. Zależy nam, by przedsiębiorstwa samodzielnie funkcjonowały na rynku i rozwijały się dzięki wypracowanym zyskom. Widzimy szansę dla ich rozwoju, zwłaszcza w kontekście świadczenia szeroko rozumianych usług społecznych – dodaje wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

Podpisane umowy zakładają realizację kompleksowego wsparcia dla podmiotów ekonomii społecznej w Wielkopolsce. Głównym założeniem jest udzielanie bezzwrotnej pomocy finansowej (za pośrednictwem OWES-ów) na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych. W ramach czterech projektów zostanie utworzonych ogółem 757 miejsc.

To nie jedyne zadania OWES-ów. – Za nami kryją się konkretne twarze osób, którym pomogliśmy wyjść z życiowego dołka – mówią jego przedstawiciele. Będą one świadczyły usługi reintegracji dla osób zatrudnionych, czyli pomoc w zdobyciu wiedzy i doświadczenia oraz nabycia zdolności do samodzielnego świadczenia pracy, jak również umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych. OWES-y będą świadczyły również usługi o charakterze animacyjnym w zakresie m.in.: upowszechniania idei i zasad ekonomii społecznej oraz pobudzania aktywności społecznej polegającej na pracy z grupami w środowisku lokalnym, mającej szczególnie na celu aktywizację zawodową i społeczną osób zagrożonych wykluczeniem.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz