Fortepian, na którym grali Paderewski i Leszetycki, trafi do Poznania


Hubert Rutkowski, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w wieku 28 lat wygrał konkurs na stanowisko profesora Hochschule für Musik und Theater (Wyższej Szkoły Muzycznej i Teatralnej) w Hamburgu, jako jeden z najmłodszych profesorów w Niemczech. Prowadzi tam własną klasę fortepianu, zajmując jednocześnie stanowisko kierownika Katedry Fortepianu tej Uczelni. Od roku 2011 prowadzi również klasę fortepianu w Hochschule für Künste (Wyższej szkole Artystycznej) w Bremie. W ostatnich latach jego pasją są fortepiany historyczne.

***

Ignacy Jan Paderewski (ur. 1860 r.) naukę gry na pianinie rozpoczął jako 12-latek w warszawskim Instytucie Muzycznym. Po ukończeniu szkoły w 1878 r. zarabiał jako pianista i akompaniator, a także nauczyciel gry. W 1881 roku, po tragicznej śmierci żony, Paderewski wyjeżdża do Berlina i bez reszty  poświęcenia się muzyce. Przypadkowe spotkanie ze światowej sławy aktorką Heleną Modrzejewską odmieniło jego los. Modrzejewska, zachwycona talentem Paderewskiego, zorganizowała zbiórkę pieniędzy, która pozwoliła 24-letniemu pianiście podjąć naukę w Wiedniu u znakomitego pedagoga fortepianu, Teodora Leszetyckiego.

Leszetycki (ur. w 1830 r.), uzdolniony pianista, pierwszych lekcji zaczął udzielać w wieku piętnastu lat. W 1862 r. Antoni Rubinstein powierzył mu klasę fortepianu w utworzonym przez siebie Konserwatorium Petersburskim. Od 1878 r. pracował w Wiedniu, gdzie poświęcił się prywatnemu nauczaniu i komponowaniu. Wykształcił blisko 1200 pianistów, w tym wielkie sławy swoich czasów.

Paderewski, który potrafił ćwiczyć po 12 godzin dziennie, pod okiem mistrza w latach 1884-87 nadrobił techniczne zaległości, a jego pierwszy publiczny koncert, zagrany w Wiedniu 1887 roku, zapoczątkował wielką międzynarodową karierę pianisty i kompozytora. Warto dodać, że w tym samym roku jego mistrz i nauczyciel Teodor Leszetycki dał swój ostatni publiczny koncert.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz