Festyn z warkoczem atrakcji


Tradycją w Poznaniu jest już uczestnictwo w Festynie Farnym, który organizowany jest corocznie w lipcu na Dziedzińcu Urzędu Miasta. „Warkocz Magdaleny“ to muzyka, taniec, sport, zabawa, historia splatają się w długi warkocz atrakcji. Festyn ma nie tylko promować farę, ale także przypomnieć patronkę „starego kościoła farnego”, długowłosą świętą Marię Magdalenę – z nią to wiążą się główne punkty programu imprezy.

 

 

warkocz1

 

Na dziedzińcu wyróżniają się dziewczęta i kobiety z długimi warkoczami. Czekają one na moment rozpoczęcia zaciętej walki na centymetry – konkursu na najdłuższy warkocz. Przedstawiciele cechów rzemieślniczych wystawiają mistrzów w swoim fachu – stąd popisy fryzjerskie, a symbol imprezy – wypiek w kształcie warkocza – jest możliwy do nabycia tylko ten jeden raz w roku.

– Nasze konkursy są nadzorowane przez Cech Fryzjerów i przedstawicieli Urzędu Miar i Wag z Poznania – mówi Grzegorz Celiński, współorganizator festynu. – Co roku też mamy coraz więcej chętnych pań, które chcą wziąć udział w konkursie.

Miłośników organów Ladegasta przyciąga konkurs na najdłuższe zadęcie w piszczałkę organową – pozostałość po remoncie instrumentu farnego, a turystów możliwość zajrzenia we wszelkie zakamarki: tylko tego dnia można obejrzeć skarby farne czy wspiąć się na strych kościoła.

Wśród bardzo wielu nagród w licznych konkursach, quizach, turniejach i loterii rozlosowane zostaną nagrody w postaci udziału w pielgrzymkach, rowery czy zaproszenia na romantyczną kolację. W tym roku będą aż trzy różne loterie z pierwszej dochód będzie przeznaczony na spłatę kredytu, jaki zaciągnięto kilka lat temu na remont fary. Teraz co miesiąc ksiądz proboszcz musi spłacać ratę w wysokości 24 tysięcy złotych. Kolejna loteria pomoże w ufundowaniu obrazu błogosławionego Papieża Polaka Jana Pawła II.

– Fara jest bazyliką mniejszą i jako taka związana jest w szczególny sposób ze stolicą watykańską – mówi ksiądz prałat Wojciech Wolniewicz, proboszcz fary. – Mamy w kościele jeszcze jedno miejsce na obraz na ołtarzu i chcielbyśmy, żeby to była podobizna Ojca Świętego.

Dochód z trzeciej loterii zostanie przeznaczony na przygotowanie relikwiarza na relikwie Jana Pawla II.

– W tym roku na scenie zobaczymy zespoły z Rakoniewic – mówi prof. Bohdan Gruchman, założyciel Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary. – Będzie można posłuchać m.in. znakomitej Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

Organizator główny: Parafia Farna i Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary. Patronat honorowy objęli: Ksiądz Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki i Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.

 

Program:
FARA
12.30 – MSZA ŚWIĘTA ODPUSTOWA w intencji Przyjaciół Fary celebrowana przez księdza kanonika Zbigniewa Stelmacha – proboszcza Rakoniewic z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rostarzewa
13.30 – Przejście na Plac Kolegiacki z towarzyszeniem orkiestry. Święcenie pojazdów.

DZIEDZINIEC URZĘDU MIASTA
14.00 – OTWARCIE FESTYNU przez członków Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary: prof. Bohdana Gruchmana i Andrzeja Zachmanna. Wystrzał z armat Strzeleckich Bractw Kurkowych
14.15 – Prezentacja Rakoniewic – Burmistrz Gerard Tomiak
WYSTĘP ZESPOŁÓW Z RAKONIEWIC: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Rostarzewa (dyr. D. B. Basiński); Przedszkole im. Krasnala Hałabały z Rakoniewic (op. B. Kalemba); Uczniowie z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego z Rakoniewic (op. B. Adamczak); Chór NUTA W NUTĘ (dyr. J. Kowalonek)
15.45 – Prezentacja STRZELECKICH BRACTW KURKOWYCH
16.00 – START DO BIEGÓW (zapisy w godz. 14.00 do 15.30)
16.05 – SMAKI CAFE MISJA
16.15 – WYNIKI KONKURSU rysunkowego dla dzieci
16.30 – QUIZ DLA DZIECI o zwierzętach / dr Jan Śmiełowski
17.00 – FINAŁ KONKURSU NA NAJDŁUŻSZY WARKOCZ kategorie: I – dla dziewcząt do 5 roku życia, II – dla dziewcząt do 10 roku życia, III – dla dziewcząt do 15 roku życia, IV – dla Pań do lat 100 | zgłoszenia do konkursu od godz. 15.00 – 16.30 | Konkurs pod nadzorem Poznańskiego Cechu Fryzjerów oraz Okręgowego Urzędu Miar
17.20 – WYNIKI BIEGÓW
17.30 – BROZI MAGIC SHOW dla najmłodszych
18.00 – finał konkursu na NAJDŁUŻSZE ZADĘCIE NA PISZCZAŁCE ORGANOWEJ / eliminacje w godz. 17.30 – 18.00
18.20 – KONKURS POŁYKACZY MAGDALENEK / Piekarnia Adama Nowaka
18.40 – QUIZ O FARZE / dr Andrzej Zarzycki
19.00 – WYNIKI KONKURSÓW sprawnościowych
19.20 – KONKURS Miłosierdzie czy SPRAWIEDLIWY HANDEL…
19.40 – TURNIEJ POŻERACZY PARÓWEK / Cech Rzeźników & Aleksander Tecław
20.00 – BROZI MAGIC SHOW
20.30 – FINAŁ LOTERII ZIELONEJ „NA RENOWACJĘ FARY”
20.50 – FINAŁ LOTERII CZERWONEJ „RELIKWIARZ BŁ. JANA PAWŁA II W FARZE”
21.10 – FINAŁ LOTERII NIEBIESKIEJ „OBRAZ BŁ. JANA PAWŁA II W FARZE”
NA ZAKOŃCZENIE HEJNAŁ NA DOBRANOC
Prowadzenie festynu: Grażyna Banaszkiewicz oraz Brozi

RÓWNOLEGLE NA DZIEDZIŃCU:
LOTERIA
przez cały dzień aż do losowania na głównej scenie
LOSY ZA 5 ZŁ – KAŻDY MOŻE WYGRAĆ DWA RAZY !!!
(sprawdź numer na stoisku, a potem zachowaj los do losowania nagród głównych w finale)
LOTERIA ZIELONA „NA RENOWACJĘ FARY”
LOTERIA CZERWONA „RELIKWIARZ BŁ. JANA PAWŁA II W FARZE”
LOTERIA NIEBIESKA „OBRAZ BŁ. JANA PAWŁA II W FARZE”
nagrody główne w loteriach to: dwie pielgrzymki do Rzymu, dwa rowery, cztery zaproszenia do restauracji; ponadto do wygrania książki, pamiątki, zaproszenia do kawiarni i restauracji, artykuły różne…

HAFT ARTYSTYCZNY
Pokazy haftu artystycznego i WARSZTATY HAFCIARSTWA na stoisku MAŁGORZATY GRZELAK oraz prezentacja odnalezionej w skarbcu farnym barokowej kapy z 1713 roku – ocalonej od zniszczenia

QUIZ O BŁ. JANIE PAWLE II bądź czujny: pytanie – odpowiedź – nagroda!
– KONKURS RYSUNKOWY DLA DZIECI [14.00 – 15.30]
– WARSZTATY LEPIENIA W GLINIE DLA DZIECI [15.30-17.30]
– KONKURSY SPRAWNOŚCIOWE [14.30 – 18.00]
– BIEGI / godz. 16.00 [zapisy uczestników 14.00 – 15.30]

ZWIEDZANIE
Zwiedzanie kościoła, odrestaurowanych pomieszczeń farnych: kapitularza i zakrystii oraz podziemi farnych. Możliwość wejścia do organów pod okiem organisty oraz obejrzenia wystawy ze zbiorów skarbca farnego w emporze zachodniej – niegdyś archiwum. Tylko raz w roku masz niepowtarzalną okazję spojrzenia na Poznań z okien na farnym poddaszu!!! Szczegóły w punkcie informacyjnym i na stoisku PTTK. / Koło Przewodników PTTK im. M. Mottego i Organiści.

BAMBERKI I BRACTWA KURKOWE w tradycyjnych strojach
Kurkowe Bractwo Strzeleckie Grodu Przemysława
Poznańskie Bractwo Kurkowe
Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Grzebienisku
Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Śmiglu
Towarzystwo Bambrów Poznańskich

STOISKA
w których będzie coś dla ciała: ”Warkocz Magdaleny”, magdalenki, kiełbasa, bigos, wata cukrowa, kawa, napoje… i dla ducha: książki, płyty, pocztówki, pamiątki z Fary.

Tekst i zdjęcia:  Juliusz Podolski

 

 

2 komentarze

  1. bolo pisze:

    naprawdę fajna impreza! tu warto być…

Trackbacks for this post

  1. […] Na Dzdziedzińcu Urzędu Miasta o godz. 14 rozpocznie się tradycyjny Festyn farny Warkocz Magdaleny. Czytaj więcej…. […]

Dodaj komentarz