Dzisiaj odbył się festyn kończący budowę zintegrowanego węzła transportowego Grunwaldzka. Na mieszkańców czekało wiele atrakcji.
– Koniec wieńczy dzieło – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański rozpoczynając 7 października przy ulicy Grunwaldzkiej festyn z okazji ukończenia budowy zintegrowanego węzła transportowego w miejscu przejazdu przez linię kolejową E-20. – To inwestycja dla mieszkańców całej Metropolii Poznań. W znakomity sposób poprawiła ona przepustowość i bezpieczeństwo. Realizacja wraz z dofinansowaniem unijnym pochłonęła 120 milionów złotych. Koszt 60 milionów podzieliliśmy procentowo między powiat poznański, miasto Poznań i gminę Komorniki. Gdy potrafimy się porozumieć, możemy zrobić więcej dla naszych mieszkańców – dodał Jan Grabkowski.
– To nie tylko tunel, to także węzeł przesiadkowy dzięki któremu mieszkańcy aglomeracji będą mogli dotrzeć tutaj autobusem i przesiąść się na kolej. Połączyliśmy siły, lata przygotowań, wsparcie unijne oraz sprawny wykonawca a dzisiaj radość, że z tej okazji możemy się tutaj spotkać – powiedział podczas uroczystości Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.
Podczas wydarzenia można było pospacerować po terenie inwestycji wraz z przewodnikiem, odbyć jazdę testową samochodami elektrycznymi oraz skosztować okazjonalnego tortu. Dla najmłodszych zorganizowano zabawy edukacyjne pod opieką animatorów w towarzystwie maskotki generalnego wykonawcy inwestycji. Nie zabrakło również malowania twarzy, trampolin i dmuchanych zjeżdżalni. Dużym powodzeniem cieszyła się możliwość przejażdżki autobusem wodorowym kursującym między pętlą na Junikowie i jednostką OSP Plewiska.
Budowa na granicy Poznania i Plewisk rozpoczęła się w marcu 2022 r. Inwestycja została podzielona na etapy tak, by związane z nią utrudnienia były jak najmniej dotkliwe. Węzeł przy ul. Grunwaldzkiej ma ogromne znaczenie nie tylko dla Poznania, ale dla całej aglomeracji. Piesi, kierowcy, pasażerowie i rowerzyści otrzymali wygodny węzeł przesiadkowy, który ułatwia podróżowanie i poprawia płynność ruchu. Inwestycja pozwoli na zwiększenie udziału kolei i autobusów w codziennych podróżach. Węzeł przy stacji kolejowej Poznań Junikowo umożliwia wygodne przesiadki typu „drzwi w drzwi” w związku z nowo powstałą pętlą autobusową po stronie Plewisk i wiatą na peronie (wspólną dla pasażerów pociągów i autobusów). Na węźle powstał też nowy budynek poczekalni. Zadbano także o udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Red
For. Materiały prasowe