Festiwal Malta ogłasza swój program teatralno-taneczny


Kolejnym artystą jest dobrze znany maltańskiej publiczności Igor Shugaleev, którego performans spotkał się w zeszłym roku z uważnym i empatycznym odbiorem. W najnowszym spektaklu współtworzonym z Sergeyem Shabohinem białoruski performer opowiada o własnym doświadczeniu nieustannego, bolesnego poszukiwania wolności. Punktem wyjścia do Ich heiße Frau Troffea jest historia tytułowej Troffei, która w XVI wieku niespodziewanie dla siebie samej zaczęła gorączkowo tańczyć przez cały dzień i noc na jednej z wąskich uliczek Strasburga. Jej aktywność wywołała epidemię tańca. Odwołując się do tej historii, Shugaleev opowiada o szoku wywołanym oddzieleniem od domu, o przymusowej emigracji z Białorusi i poszukiwaniu siebie w berlińskiej kulturze rave.

Niezwykle barwną i oryginalną propozycją teatralno-taneczną będzie uliczne przedstawienie Patricka Zizy. Dandyism jest inspirowany kongijskim zjawiskiem saperów (sapeurs). Na początku XX wieku skolonizowana ludność środkowej Afryki przechwytywała w ramach oporu styl europejskich dżentelmenów (garnitury, kapelusze, laski). Zjawisko spopularyzowało się w latach 60., tworząc swoistą subkulturę wielkomiejską. Dziś wyraża się w nim dążenie do równouprawnienia płci. W spektaklu Patricka Zizy tancerze w zjawiskowych, groteskowych kostiumach wykonują ekspresyjny taniec, celebrując różnorodność i indywidualizm.

Ciało, ruch i obraz – to wspólny mianownik projektów performatywnych, które publiczność zobaczy na tegorocznym Festiwalu Malta. Na spektakle – z wyjątkiem przedstawienia Patricka Zizy – obowiązują bilety dostępne na platformie ToBilet.pl. Po spektaklach zapraszamy na rozmowy z artystami – Choy Ka Faiem, Aną Pi i Igorem Shugaleevem.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz