Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna


11 edycja Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna odbędzie się w Poznaniu od 10 do 13 maja. Wydarzenie ma na celu promowanie stosunków polsko-ukraińskich. W programie przewidziano wiele atrakcji! Wstęp na większość wydarzeń jest darmowy.

Wielkopolska jest jednym z najchętniej wybieranych przez obywateli Ukrainy regionów w kraju. W Polsce mieszka ich ok. dwóch milionów, a w naszym regionie aż prawie 150 tysięcy! Hasło „Poznaj sąsiada”, jakim kierują się organizatorzy Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna jest więc bardzo na czasie.

– Mieszkańcom naszego regionu bliżej jest do Niemiec, ale chciałbym, aby oni również zainteresowali się wschodnim sąsiadem, bo tak naprawdę Poznań leży dokładnie pośrodku drogi między Kijowem a Brukselą – mówi Witold Horowski, Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu i prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska – Ukraina”, które organizuje Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna. Wkrótce odbędzie się jego jedenasta edycja!

W programie tego wyjątkowego wydarzenia znajduje się m.in. koncert słynnej orkiestry NAONI, której podstawą programów koncertowych jest ludowa muzyka instrumentalna wszystkich regionów Ukrainy. Jest to połączenie klasyki muzyki instrumentalnej ze starymi tradycjami muzycznymi tego kraju.

Organizatorzy 11. Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna zapraszają także m.in. na serię warsztatów, które poprowadzi Olga Stobiecka – Rozmiarek, trenerka edukacji pozaformalnej i międzykulturowej. Od 10 lat jest ona związana z sektorem pozarządowym, jest inicjatorką i koordynatorką projektów lokalnych i międzynarodowych o tematyce prospołecznej. Warsztaty skierowane będą do obywateli Ukrainy mieszkających w Poznaniu i mają one na celu pracę nad uwrażliwieniem uczestników na poznawanie odmiennej kultury, naukę interpretowania różnic międzykulturowych.

Również warto zaznaczyć, że w tym roku festiwal otwiera się na jego najmłodszych uczestników. Zostanie poprowadzona wycieczka dla dzieci po Poznaniu z przewodnikiem mówiącym w języku ukraińskim. Przeprowadzone zostanie również czytanie bajek po ukraińsku.

Poza tym będzie muzyka jazzowa światowej klasy w wykonaniu niesamowicie utalentowanego ukraińskiego muzyka – świetnego perkusisty Igora Hnydyna.

Zostaną ponadto emitowane dwa pokazy filmowe premier ukraińskiej kinematografii pod tytułami „Budynek. Słowo”, w reżyserii Tarasa Tomenki, który opowiada o aresztowaniach artystów i literatów w latach 30. ubiegłego wieku w Charkowie oraz „Na złamanie karku”, pełnometrażowy debiut reżyserski Maryny Stepanskiej. To z kolei opowieść o młodym muzyku, który wróciwszy ze Szwajcarii na Ukrainę, musi się zmierzyć z rzeczywistością i chorobą alkoholową.

Nie zabraknie na festiwalu również dyskusji o najbardziej aktualnych tematach. Mianowicie zaplanowano debatę na temat genezy obecnych stosunków polsko-ukraińskich z udziałem ukraińskiego historyka prof. Vasyla Cherepanyna oraz polskiego dziennikarza i dyplomaty Wiesława Romanowskiego.

Nowym i świeżym pomysłem będzie wystawa ukraińskiego fotografa Stepana Rudyka, nosząca tytuł „Niewidzialni”. Dwukrotny laureat stypendium Gaude Polonia, który wcześniej m.in. fotografował wybitnych Polaków, w tym Agnieszkę Holland i Andrzeja Wajdę, tym razem zrobił zdjęcia swoim rodakom, którzy na co dzień mieszkają i pracują w Wielkopolsce. Ekspozycja ta ma na celu pokazanie obywateli Ukrainy zamieszkujących w Polsce z innej, zupełnie nieoczekiwanej, perspektywy. Projekt ten już odniósł duży sukces!

Wstęp na większość wydarzeń jest darmowy, poza koncertem Ihora Hnydyna w Blue Note (25 zł).

– Zapraszamy Polaków i Ukraińców – mówi konsul Witold Horowski. – Fajnie jakby zabierali się nawzajem, bo na przykład filmy mają polskie napisy, zresztą polski to język festiwalu. Tylko dla Ukraińców są warsztaty dla imigrantów oraz zwiedzanie Bramy Poznania dla ukraińskich dzieci. Szczególnie gorąco zapraszamy na koncert galowy orkiestry NAONI w sobotę wieczór w CK ZAmek, będzie absolutnie wyjątkowy. W zasadzie całość odbywa się w CK Zamek poza wystawą (stary Rynek), warsztatami dla imigrantów oraz zwiedzaniem Bramy Poznania przez dzieci.

Więcej o festiwalu na www.poznajsasiada.org.

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku i zaproszenie znajomych do lajkowania – kliknij tutaj.

www.facebook.com/naszglospoznanski/

 

Dodaj komentarz