Fantastyczny Ostrów Tumski


Do realizacji rozwiązania z użyciem szkła zaprosił Pan pracownię Archiglass z Wrocławia. Co zdecydowało o tym wyborze? Jak przebiegała Wasza współpraca?

Jak wcześniej wspominałem, poszukiwaliśmy ludzi, którzy tworzą szkło artystyczne. Znaleźliśmy w internecie firmę Archiglass. Zaintrygowały nas ich  prace w szkle. Skontaktowaliśmy się z właścicielami firmy, przedyskutowaliśmy temat i prace ruszyły. To doskonali fachowcy, bardzo twórczy, otwarci na wszelkie wyzwania, pracowici, a przede wszystkimi bardzo sympatyczni. Współpraca przebiegała bez zarzutu.

Nagroda Quadro to nie jedyne wyróżnienie, jakie otrzymała ekspozycja reliktów palatium. Jak zareagował Pan na zwycięstwo w kategorii „Liturgical” konkursu CODAawards oraz uplasowanie się w TOP 5 najlepszych przestrzeni publicznych w Polsce w konkursie Property Design Awards?

Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni takimi sukcesami. W końcu nieczęsto autorzy realizacji są docenieni w tylu kategoriach. Cieszy nas zarówno uznanie profesjonalistów, jak i publiczności. Zwycięstwo w kategorii „Liturgical” w konkursie CODAwords przywędrowało aż zza oceanu, z Denver. Dla nas to duże wyróżnienie i radość. Z kolei TOP 5 w kategorii najlepszych przestrzeni publicznych w Polsce w konkursie Property Design Awards pokazało, że publiczność jest wyczulona na ład i estetykę otoczenia. Najświeższa wiadomość to Grand Prix w konkursie NAWW 2022 za obiekt Tlenowni w Czempiniu.

Teraz, gdy trochę ochłonęliśmy z tych wielkich wrażeń, czas zabrać się za nowe wyzwania.

Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim, za którą Przemysław Woźny otrzymał w tym roku Nagrodę Quadro, to szklana instalacja przestrzenna będąca odtworzeniem kształtu przebadanych i zasypanych pozostałości siedziby pierwszego władcy Polski i jego żony Dobrawy. Instalacja składa się z paneli, których boczne ściany zrobione są z reliefowego, artystycznego szkła o strukturze nawiązującej do starego muru. Górne powierzchnie zaś wykonano z gładkiego i bezpiecznego szkła hartowanego z nadrukowanymi grafikami i tekstami dotyczącymi historii Poznania. Ekspozycja jest podświetlana

Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro wręczana jest od blisko 25 lat. Otrzymuje ją najlepszy zaprojektowany i zrealizowany obiekt architektoniczny na terenie stolicy Wielkopolski, który został oddany do użytku w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.

Konkurs organizują: miasto Poznań, UWI Inwestycje i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań.

 

 

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz