Fantastyczny Ostrów Tumski


– Myślę, że podstawowym zadaniem architekta jest uszanowanie kontekstu – mówi Przemysław Woźny z Pracowni J.P. Woźny, autor projektu ekspozycji reliktów Palatium Mieszka I, laureat 24. edycji Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro.

Fantastyczny Ostrów Tumski

Rozmowa z laureatem tegorocznej edycji Nagrody Quadro, Przemysławem Woźnym.

Czym było palatium Mieszka I? Dlaczego przywrócenie pamięci o tym miejscu jest istotne dla Poznania? 

Palatium wraz z przyległą kaplicą tworzyło zespół pałacowo-sakralny pierwszych Piastów. Tutaj podejmowane były najważniejsze decyzje dla ówczesnej państwowości. Przyjęcie chrześcijaństwa przez Mieszka I włączyło te ziemie do kultury zachodniej. Jednak zbyt mało się o tym mówi i pisze. Sądzę, że potrzeba więcej działań by należycie przybliżyć to miejsce i jego historię. Ostrów Tumski jest fantastyczny, wiele się ostatnio zmieniło, ale nadal wymaga nieustannych zabiegów promocyjnych, również poza skalę miasta.

Jakie trudności wynikają dla architekta z pracy nad obiektem zabytkowym?

Myślę, że podstawowym zadaniem architekta jest uszanowanie kontekstu. Zaprojektowanie obiektu w pustej przestrzeni pozwala na pełną swobodę. W przypadku obiektów zabytkowych należy brać pod uwagę to co zastaliśmy i starać się to w miarę możliwości uszlachetnić, dopełnić. Podczas prac nad Palatium musieliśmy uważać, aby nie naruszyć istniejących artefaktów, które zalegają 1,2 -1,7 m pod powierzchnią terenu. Kolejnym problemem było uszczelnienie styku kościoła z naszą strukturą tak, by woda opadowa nie zalewała zabytkowych fundamentów. Jeśli chodzi o trudności, to wielkim wyzwaniem był inny nasz projekt – Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” w Czempiniu. Tutaj zastaliśmy ruiny i zachowując dużą część tkanki zabytkowej stworzyliśmy obiekt łączący współczesne elementy z zastaną tkanką historyczną.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz