Fakty i mity o odpadach i segregowaniu


Czy w elektroodpadach jest złoto?

Tak. Szacuje się, że na przykład w jednej tonie zużytych smartfonów jest około 340 gramów złota (ponadto nawet 130 kg miedzi i 3,5 kg srebra). Ten metal jest doskonałym przewodnikiem elektrycznym, a do tego ma niebywałą wytrzymałość (większą niż srebro czy miedź). Stąd w dobrej jakości elektronice używa się go powszechnie. Przeciętny smartfon może mieć w sobie nawet 50 miligramów złota.

Tymczasem z tony rudy w kopalniach złota uzyskuje się średnio nieco ponad 3 gramy metalu. Nie ma więc wątpliwości, żey recykling elektroodpadów się opłaca. Więcej o sposobach odbioru elektroodpadów można przeczytać tutaj.

Opakowań z tworzyw sztucznych i szkła nie trzeba myć?

Tak. Ważne jest, by wyrzucać opakowania opróżnione z zawartości, ale mogą być zabrudzone resztkami. Chodzi tu zarówno o tworzywa sztuczne, opakowania szklane jak i tetrapaki (czyli kartony po mleku, sokach itp.). Wyrzucając plastikowe butelki, należy odkręcić korki i kapsle, a samą butelkę zgnieść, by zajmowała jak najmniej miejsca. Przed wyrzuceniem słoików i szklanych butelek również trzeba odkręcić pokrywki i kapsle – te trafiają do żółtego pojemnika.

Podobnie – do tworzyw sztucznych – mogą trafić tetrapaki. Są to opakowania wielomateriałowe, przetwarzane inaczej niż papier.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz