ElektroEko i GOAP dla mieszkańców, szkół i środowiska


Dla mieszkańców Poznania bezpłatny odbiór zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego a dla wszystkich szkół z obszaru związku możliwość wygrania cennych nagród zapewnia porozumienie o współpracy zawarte przez Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” z ElektroEko największą w Polsce Organizację Odzysku ZSEE. Zasady wprowadzanego programu przedstawiono 9 kwietnia br. na wspólnej konferencji prasowej Grzegorza Skrzypczaka – prezesa ElektroEko, Krzysztofa Krauze – prezesa ZZO w Poznaniu i Przemysława Gonery – dyrektora biura ZM GOAP.

ElektroEko współpracuje z ZZO oraz miastem Poznań od wielu lat. Podpisane przez Związek porozumienie umożliwia kontynuację dobrych rozwiązań oraz objęcie nimi także wszystkich gmin członkowskich.  Przepisy prawne zobowiązują Polskę do zebrania 4 kg elektrośmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Oznacza to, że w Poznaniu trzeba zebrać 2.203 tony zużytego sprzętu. Rocznie w Polsce wprowadza się około 500 tys. ton sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Podobna ilość powinna więc być zbierana.

W ramach zainicjowanego przez ElektroEko ogólnopolskiego programu  „Moje Miasto bez elektrośmieci”:

– ZZO zostało wyposażone w kupony funduszu oświatowego, które są wydawane w stałych punktach zbierania oraz podczas sobotnich zbiórek gratowozem

-otrzymane kupony mieszkańcy mogą przekazać szkołom uczestniczącym w programie, które wymienią je na sprzęt i pomoce dydaktyczne

– na razie w Poznaniu ZZO prowadzić będzie odbiory domowe ZSEE zlecone przez ElektroEko, ich odbiór mieszkańcy powinni zgłaszać poprzez infolinię  22 22 333 00 lub formularz na stronie www.elektrosmieci.pl

Szkoły zgłaszające udział w programie MMbE otrzymają materiały niezbędne do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych oraz pomoc w przeprowadzeniu akcji zbierania ZSEE. Celem akcji nie  jest zamienianie placówek oświatowych w punkty zbierania odpadów lecz uświadomienie uczniów o zagrożeniu jakie stanowią elektrodpady oraz korzyściach jakie przynosi ich właściwe zagospodarowanie. Za elektrośmieci zebrane  w szkole lub przekazane przez rodziców na gratowiska wydawane będą kupony oświatowe. Zgromadzone kupony szkoły mogą wymieniać poprzez ElektroEko na rożne pomoce szkolne.

Współpraca GOAP, ZZO i ElektroEko zapewnia bezpłatny i kompleksowy system odbierania ZSEE na razie z terenu Poznania a w przyszłości także z obszaru pozostałych gmin należących do Związku. Oznacza także zwiększenie ilości zbieranych ZSEE, poprawę wyposażenia szkół w pomoce dydaktyczne oraz oszczędności dla mieszkańców i Związku, gdyż koszty związane z realizacją programu, jego promocją oraz odbiorem i utylizacją elektrośmieci ponosi ElektroEko.

Jest ono największą w kraju organizacją odzysku ZSEE działającą na zasadach non-for-profit i reprezentuje największych producentów oraz importerów sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Dodaj komentarz