Ekwiwalent za urlop – jak określić jego wysokość?


Wielu pracowników, zwłaszcza zatrudnionych na umowę o pracę zastanawia, czy jeśli nie wykorzystają przysługującego im urlopu wypoczynkowego, mogą otrzymać za wskazane dni ekwiwalent pieniężny. Są też oczywiście tacy, którzy za żadne skarby nie zrezygnowaliby urlopu, czyli możliwości wypoczynku, w zamian za np. wypłatę pieniędzy przez pracodawcę. Czy ekwiwalent za urlop jest możliwy? W jakich sytuacjach może zostać wypłacony? Sprawdź przede wszystkim jak określić wysokość ekwiwalentu za urlop.

Kiedy ekwiwalent za urlop jest możliwy?

Ekwiwalent za urlop stanowi rekompensatę pieniężną dla pracownika za niewykorzystany, przysługujący urlop w danym okresie zatrudnienia. Wyliczany jest na podstawie współczynnika urlopowego. Możliwy jest wyłącznie, gdy pracownik ze względu na zakończenie stosunku pracy nie wykorzysta wszystkich dni wolnych, które należą mu się ustawowo.

Obowiązkiem pracodawcy jest stworzenie planów urlopowych i kontrola, by pracownicy wykorzystywali przysługujący im urlop. Nie ma więc sytuacji, w której zatrudniony będzie kumulował dni urlopowe, a następnie zażąda od pracodawcy wypłaty pieniężnej stanowiącej ekwiwalent niewykorzystanego urlopu.

Jak wyliczać ekwiwalent za urlop?

Tak jak wspomnieliśmy, pieniądze za niewykorzystany urlop należą się pracownikowi, który rozwiązał umowę z pracodawcą lub umowa wygasła. Jeśli w okresie wypowiedzenia pracownik nie skorzystał ze wszystkich przysługujących mu dni urlopu, a po ustaniu stosunku pracy nie będzie wiązał się ponownie umową o pracę z tym samym pracodawcą, ma prawo do otrzymania ekwiwalentu za urlop.

Wysokość i sposób naliczania ekwiwalentu określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 stycznia 1997 roku. Jest to rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Najpierw jednak należy wyliczyć współczynnik ekwiwalentu, który ustala się dla danego roku kalendarzowego. Od liczby dni w całym roku odejmujemy soboty, niedziele i święta, a także dni ustawowo wolne od pracy. Wynik dzielimy przez 12. Ekwiwalent oblicza się przy pomocy współczynnika, wynagrodzenia pracownika oraz podstawy wymiaru urlopu i oczywiście od dni niewykorzystanych. Wtedy wyliczymy, ile wynagrodzenia należy się pracownikowi za każdą godzinę w ramach ekwiwalentu za urlop.

Ekwiwalent za urlop – jak ułatwić obliczenie?

Korzystając z elektronicznych systemów do ewidencji czasu pracy RCP, łatwo wyliczymy wysokość ekwiwalentu dla pracownika, ponieważ wszystkie potrzebne informacje będą w bazie danych, a program sam wyliczy odpowiednią kwotę. Warto spojrzeć na ekwiwalent za urlop na inewi.pl, gdzie znajdziemy nie tylko dokładne wyjaśnienie sposobu obliczania ekwiwalentu za urlop, ale również ofertę systemu RCP wraz z wszystkimi potrzebnymi wskazówkami odnośnie do elektronicznego wyliczania czasu pracy, urlopów etc. Więcej wiedzy na poruszany temat również w publikacji – Ekwiwalent pieniężny za urlop – jak obliczyć jego wysokość?

Dodaj komentarz