Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I z Nagrodą Quadro (ZDJĘCIA)


– Obiekt został nagrodzony za harmonijne powiązanie współczesnej formy z historycznym kontekstem, których to synergia tworzy wyważony nastrój miejsca. Architektura kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo uzyskała w ten sposób nowy, dyskretny blask, stała się na powrót zauważana. Szklana struktura jest także nośnikiem informacji, przypomnienia o ciągłości historii. Odbiór nowej formy zmienia się wraz z porami roku i dnia, i za każdym razem pozytywnie zaskakuje. Obecność tego obiektu w tej przestrzeni przywraca na nowo należną jej pamięć o miejscu sacrum i profanum – uzasadniają werdykt jurorzy.

– Cieszy mnie, że przy realizacji tego projektu ten fragment Ostrowa Tumskiego został uporządkowany. Dzięki temu możemy w pełni oglądać Kościół NMP in Summo i psałterię. Powstał wspaniały widok na katedrę od strony Warty. Myślę, że miasto zyskało ciekawy obiekt. Chciałbym również podziękować współpracownikom, z którymi tworzyliśmy to dzieło, a także generalnemu wykonawcy przedsiębiorstwu Gardens oraz firmie Archiglass, która zaprojektowała i wykonała to piękne szkło, które jest głównym motywem tego projektu – podkreśla Przemysław Woźny z Pracowni Projektowej J. P. Woźny, laureat tegorocznej edycji Nagrody Quadro.

Obiekty zgłoszone do Nagrody Quadro oceniało jury, któremu przewodniczył Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. W jego skład wchodzą także m.in. przedstawiciele UWI Inwestycje, poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz