Dzień Wegetarianizmu. Spróbuj innej kuchni.


W poniedziałek 1 października, pierwszego dnia Festiwalu Kuchni Śródziemnomorskiej, wielka wege-uczta w ramach Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu! Restauracje przygotowały na ten dzień specjalne menu, a w Restauracji Pracownia na ul. Woźnej w Poznaniu odbędą się warsztaty pod hasłem różne smaki humusu. Jednym z patronów medialnych tego wydarzenia jest Nasz Głos Poznański.

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu ustanowiony został na dzień 1 października przez Międzynarodową Unię Wegetariańską (International Vegetarian Union – IVU). Postanowienie to zostało podjęte w czasie 24-go Światowego Kongresu Wegetariańskiego, na zebraniu ogólnym, które odbyło się 22-go listopada 1977 roku w New Delhi (Indie). Projektodawcą było Północnoamerykańskie Towarzystwo Wegetariańskie (North American Vegetarian Society). Celem tego dnia jest promocja wegetarianizmu oraz informowanie o korzyściach z niego płynących, w tym o korzyściach dla zdrowia.

W wielu miejscach na całym świecie organizowane są imprezy z wegetariańskim poczęstunkiem, rozdawane ulotki. Obchody przybierają postać happeningów i festiwali. W miejscach publicznych (np. centra handlowe, biblioteki publiczne) wystawiane są tablice informacyjne, a przechodnie zachęcani są, by choć przez jeden dzień spróbowali wegetariańskiej diety. Przygotowywane są na tą okazję informacje na temat wegetarianizmu, czasem również na temat zwierząt hodowlanych (2 października jest Światowy Dzień Zwierząt Fermowych i w niektórych miejscach te obchody są łączone), organizowane są rozmaite dyskusje, wykłady, odczyty, wystawy, czasem nawet lekcje gotowania lub prezentacja przygotowania wegetariańskich potraw.

W tym dniu w wielu miejscach na całym świecie tradycyjnie nie je się mięsa. Dotyczy to również ludzi, którzy na co dzień nie są wegetarianami. Obchody organizowane są w wielu krajach, są to m.in: USA, Nowa Zelandia, Australia, Anglia, Indie, Kanada, Korea, Niemcy, Austria, Szwecja, Singapur, Tajlandia, Hong Kong, Chorwacja, Rosja, Irlandia, …. a od kilku lat również Polska. Co to jest wegetarianizm? To rodzaj diety charakteryzujący się wyłączeniem z posiłków produktów pochodzenia zwierzęcego, a czasem również jaj lub nabiału z pobudek moralnych, zdrowotnych bądź ekonomicznych. W języku potocznym wegetarianizm to zbiór kilku diet, które w różnym stopniu ograniczają spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego.

Wegetarianizm rozwinął się na subkontynencie indyjskim w II tysiącleciu p.n.e. Miał wówczas charakter czysto religijny, przedhinduistyczny. W Europie pojawił się w VI wieku p.n.e., uważa się że Pitagorejczycy byli pierwszym ruchem stawiającym nacisk na etyczne wartości wegetarianizmu

Poznańskie restauracje w ramach Festiwalu Kuchni Śródziemnomorskiej restauracje biorące w nim udział przygotowały specjalne menu:

Restauracja 3 Kolory: Grillowane warzywa (cukinia, bakłażan, papryka, pomidor) zapiekane z parmezanem i skropione oliwą bazylikową Naleśniki zawijane z duszonym szpinakiem i zapieczone z sosem borowikowym Mix sałat ze świeżymi warzywami, koprem włoskim, prażonymi pestkami dyni i sosem Verde Listki młodego szpinaku w połączeniu z marynowaną gruszką, orzechami włoskimi i pomidorkami cherry obsypane kawałkami Tofu i skropione orzechowym Vinegrette Zupa z soczewicy Krem ze świeżych pomidorów Pełna grzybów tarta borowikowa podana z sałatką z rukwi wodnej, skropiona oliwą truflową Chrupiące pierogi z ciasta drożdżowego z aromatycznym szpinakowym nadzieniem, podane z salsą pomidorową Kawałki bakłażana w chrupiącej ziołowej panierce, podane na esencjonalnym rague warzywnym Delikatny gofr ze świeżymi owocami i sorbetem porzeczkowym zapieczony pod bezą Świeże sezonowe owoce podane na ziołowej kruszonce z sorbetem cytrynowym i syropem miętowym

Restauracja Pastela: Grillowany bakłażan na puree marchewkowym ze szczyptą imbiru serwowany ze świeżą glazurowaną figą i sosem cytrynowym Paella z grillowanym bakłażanem w szafranie Tagliatelle z grillowaną cukinią i marchewką z pesto ze świeżych pomidorów z oliwkami Wegetariańskie suflaki (grecki szaszłyki) z bakłażana, cukinii, papryki serwowane z tzatzikami tradycyjnymi i z buraczanymi Sałata ze świeżą figą i brzoskwiniami z serem pleśniowym i dressingiem malinowym

Blow Up Hall 5050: Przystawka: Sakiewki z owczym serem, szpinakiem i pomidorami, grillowana cukinia, chipsy z parmezanu Danie główne: Stek z wędzonego tofu z kolendrą i dymką, bataty, sos z duszonych pomidorów Deser: Ciasto marchewkowe z kawową granitą i lodami śmietankowymi

Bokeh: Jesienna Gruszka: sałata z rukolą, pomidorkami cherry, ogórkiem, podawana z gruszką z żurawinami, zapieczoną pod serem lazur

Pracownia: Hummus w kilku wersjach smakowych Warzywny paneer z jaśminowym ryżem Tarta tatin w wersji jabłkowo-dyniowej

Restauracja Mosaica: Risotto grzybowe z płatkami parmezanu Tarta ze śliwkami i musem z brzoskwiń

– Kuchnia wegetariańska jest niezwykle smaczna, kreatywna, w której nawet zdeklarowany miłośnik mięsa może znaleźć coś co zadowoli jego podniebienie. Dlatego postanowiliśmy ją przy okazji światowego święta wegetarian nieco wypromować- mówi Hubert Gonera, organizator Festiwalu.

W poniedziałek w restauracji Pracownia o godzinie 17 odbędą się warsztaty kulinarne i pokaz poprowadzony przez właścicielkę restauracji. Będzie można się dowiedzieć jak domowymi sposobami można przygotować rożne smaki popularnego w całym basenie Morza Śródziemnego – humusu. Podczas tego pokazu będzie można obejrzeć i nabyć oryginalną ceramikę hiszpańską.

Czy znasz odmiany wegetarianizmu:

Laktoowowegetarianizm (owolaktarianizm) – najbardziej rozpowszechniona odmiana wegetarianizmu. Polega na rezygnacji z potraw mięsnych. Do jadłospisu dopuszczone są natomiast niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego: nabiał, jajka, miód.

Laktowegetarianizm – popularna odmiana wegetarianizmu, polegająca na wyłączeniu z jadłospisu jajek. Laktowegetarianie dopuszczają jednak spożywanie mleka i jego przetworów.

Owowegetarianizm – dieta, która z produktów zwierzęcych dopuszcza jedynie spożywanie jajek.

Weganizm – polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich pokarmów pochodzących od zwierząt. Poza mięsem nie spożywa się również mleka, serów, jaj. Niektórzy weganie uważają miód za produkt pochodzenia zwierzęcego i w związku z tym go nie jedzą, jednak jest to sprawa indywidualnych przekonań. Terminu weganizm używa się też do określenia proekologicznego stylu życia obejmującego niekorzystanie z produktów, w powstaniu których brały udział zwierzęta, takich jak skórzane ubrania, futra czy testowane na zwierzętach kosmetyki. Przy takim rozumieniu terminu weganizm samą dietę odrzucającą pokarm zwierzęcego pochodzenia nazywa się ścisłym wegetarianizmem.

Witarianizm – dieta polegająca na spożywaniu wyłącznie produktów świeżych (bardzo rzadko nie łączy się z wegetarianizmem). Odrzuca jakiekolwiek potrawy gotowane. Witarianie rezygnują również z wszelkich napojów typu kawa, herbata.

Frutarianizm (lub fruktarianizm, fruitarianizm, fruktorianizm) – najbardziej zaostrzona forma wegetarianizmu. Oprócz mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, fruktarianie nie jedzą żadnych owoców i warzyw, których zerwanie uśmierciłoby roślinę (np. sałaty). Ich pokarmem jest produkt naturalny, którego pozyskanie nie wymaga „zabicia” rośliny, czyli owoce w znaczeniu botanicznym, do których zaliczają się: ogórki, kabaczki, pomidory, bakłażany, jak i owoce w znaczeniu kulinarnym, np.: jabłka, banany, pomarańcze, etc.

Liquidarianizm – dieta oparta na spożywaniu witariańskiego pokarmu pod postacią soku. Stosujący tę dietę uważają, że nie obciąża organizmu, jednocześnie dostarczając wszystkich potrzebnych do funkcjonowania składników mineralnych i witamin.

Sprautarianizm – dieta oparta na spożywaniu w większości kiełków (skiełkowane nasiona roślin-zbóż, warzyw, owoców, itd.)

Za rodzaje wegetarianizmu niesłusznie uważa się diety będące wyborem pośrednim pomiędzy dietą obejmującą jedzenie potraw mięsnych a wegetarianizmem. Są to semiwegetarianizm (i jego rodzaje jak pollowegetarianizm oraz ichtiwegetarianizm zwany też pescowegetarianizmem).

Wegetarianie uważają, że zwierzęta cierpią i powinny być lepiej traktowane. Sprzeciwiają się oni zabijaniu zwierząt na farmach i nadmiernej produkcji mięsa. Wielu z nich wierzy, że nie powinni spożywać mięsa dla dobra wszystkich żywych stworzeń. Niektórzy z etycznych wegetarian porównują zwierzęta do ludzi – zwierzę nie chce zginąć, jednak nie ma żadnego wyboru i zostaje zabrane do rzeźni. Samo zwierzę ma prawo cieszyć się z życia, nie powinno cierpieć i być zabite tylko po to, aby wyżywić człowieka, gdy istnieją dla niego lepsze metody pożywienia. Dla niektórych wegetarianizm jest także stylem życia opierającym się na ścisłych regułach etycznych nieszkodzenia innym istotom żywym, ściśle powiązanym z szeroko rozumianą ekologią.

Organizatorem Dni Wegetarianizmu, podobnie jak  Festiwalu Kuchni Śródziemnomorskiej jest

Dodaj komentarz