Dziecko doświadczające przemocy – wsparcie, profilaktyka, diagnoza


Spotkanie otworzył starosta poznański, Jan Grabkowski, który podkreślił, jak ważne jest, aby tego typu konferencje były organizowane częściej ze względu na problematykę podejmowaną podczas spotkania.

– Niejednokrotnie słyszę, że przemoc wiąże się tylko aspektem fizycznym. Jednak nie należy zapominać, że olbrzymią krzywdę można wyrządzić stosując przemoc słowną czy emocjonalną – podkreślił starosta poznański.

I właśnie, jak się okazuje, przemoc emocjonalna jest jedną z głównych przyczyn prób samobójczych u dzieci.

Prelegenci zaznaczali, iż o przemocy należy mówić często, aby uświadamiać społeczeństwu, że jest to problem ogólnospołeczny. Cały czas istnieje przekonanie o tym, iż dzieci to własność rodziców, przez co są traktowane przedmiotowo, a nie podmiotowo. Normy obyczajowo-społeczne w dużej mierze ograniczają zachowania, które w konsekwencji prowadzą do przemocy. Ponadto zwrócono uwagę na małą kontrolę społeczną, która wiąże się z niskim poziomem reagowania na przemoc. Mogą to być sytuacje, w których „przymyka się oko” na stosowanie siły wobec dzieci żyjących w najbliższym sąsiedztwie.

– Dobra współpraca z pracownikami socjalnymi czy kuratorami, może pomóc w usprawnieniu procedury w przypadku podejrzenia stosowania przemocy wobec dziecka. I taką współpracę sobie bardzo cenię – mówił Krzysztof Kaźmierski, sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda, Wydział Rodzinny i Nieletnich.

W konferencji udział wzięli między innymi pracownicy socjalni, kuratorzy, pracownicy oświaty. Przybyli także policjanci, którzy na co dzień zajmują się przemocą w rodzinie.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz