Dywany – jakie wybrać do wnętrz w stylu skandynawskim?


Dywany to swoista kropka nad „i” w każdym wnętrzu. Odpowiednio dobrane podkreślają jego styl (a czasami go wręcz determinuj) kreują przytulną, ciepłą atmosferę oraz korzystnie wpływają na mikroklimat pomieszczenia. Z kolei niedopasowane potrafią zrujnować nawet najbardziej wysmakowaną aranżację czyniąc ją kiczowatą i tandetną. Aby uniknąć takiej sytuacji, w niniejszym tekście opowiemy jakie dywany sprawdzą się najlepiej we mieszkaniach w stylu skandynawskim, najmodniejszej ostatnio manierze w projektowaniu wnętrz.

 

Styl skandynawski

 Prekursorem stylu skandynawskiego był szwedzki artysta Carl Larsson, który znając chłodny, dość ponury klimat północy, zapragnął na jak najdłużej zatrzymać światło we wnętrzach skandynawskich domów. Duże, odsłonięte okna, przestronne, doskonale oświetlone wnętrza, jasne kolory i industrialne akcenty to kwintesencja tej maniery.  Wnętrza mają być możliwie proste, niezagracone i funkcjonalne. Nie ma w nich miejsca na niepotrzebne drobiazgi i bibeloty, wszystkie sprzęty mają być przede wszystkim użyteczne i starannie wykonane z najwyższej jakości materiałów, najlepiej naturalnych. Istotną rolę w stylu skandynawskim odgrywa ekologia. Podłogę zwykle wykonuje się z naturalnego lub pobielonego drewna, z szerokich desek z wyraźnym, podkreślonym dodatkowo umiejętnym cięciem, rysunkiem słojów. Meble zwracają uwagę prostą, solidną konstrukcją i brakiem zbędnych zdobień. Unika się plastiku, nawet jeżeli dobrze imituje inne surowce. Zamiast tego stosuje się ceramikę, metal lub szkło. Całą aranżację spajają przemyślnie dobrane ozdoby i dodatki, wykonane z naturalnych włókien tkaniny, pledy i dywany. Elementy te podkreślają charakter wnętrza i nadają mu wysoce indywidualnego charakteru.

Dywany w stylu skandynawski – pełna dowolność!

 We wnętrzach w stylu skandynawskim królują beże, biele i szarości, dzięki czemu doskonale będą do nich pasować dywany w niemal każdym kolorze. Jedni zdecydują się tutaj na rozwiązania minimalistyczne, inni postawią raczej na barwne. żywiołowe akcenty. I obie drogi będą słuszne!

Nie da się jednak ukryć, że największą popularnością we mieszkaniach utrzymanych w manierze skandynawskiej cieszą się pastele, szczególnie błękit, róż, jasny żółty i delikatny pistacjowy. Takie barwne dywany będą wspaniale kontrastować z naturalnymi beżami oraz brązami drewnianych podłóg i mebli ocieplając jednocześnie nastrój w pomieszczeniu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wprowadzenie kolorów w inny sposób, na przykład poprzez lampy z jaskrawymi kloszami, dywany powinny być utrzymane w neutralnej kolorystyce, najlepiej stapiającej się z panelami.

Dywany w stylu vintage

 Maniera skandynawska lubuje się w łączeniu nowoczesności z tradycją, stąd często pojawiające się akcenty w stylu vintage, co ociepla sterylną atmosferę tych aranżacji. Doskonałym sposobem na osiągnięcie takiego efektu są dywany w stylu vintage – radzi konsultant sklepu z dywanami Dywante. Charakteryzują się one specjalnie wykonanymi przetarciami, odbarwieniami, miejscowo widocznymi szwami i osnową, co tworzy wrażenie starości.

Dywany z recyklingu

 Styl skandynawski upodobał sobie ekologię i recykling co znajduje odbicie również w kobiercach. Ogromną popularnością cieszą się dywany patchworkowe, wykonane poprzez zszycie razem fragmentów kilku pociętych kobierców. Najczęściej wykorzystuje się tu modele, które długo zalegają w magazynach lub posiadają jakieś niewielkie, miejscowe uszkodzenia.

Dywany z włókien naturalnych

 Jak już wspomniano, w aranżacjach skandynawskich dominują naturalne materiały. Tak samo wygląda sprawa jeśli chodzi o dywany. Największą popularnością cieszą się kobierce wełniane, bawełniane lub bawełniano-wełniane, które poza ekologicznością, są też niezwykle przyjemne w dotyku i funkcjonalne. Dla alergików natomiast poleca się dywany jutowe lub sizalowe – praktyczne, wytrzymałe, a przy tym świetnie łączące się z minimalistycznym wystrojem.

Dodaj komentarz