Dwa sposoby na ziemniaka


Połowa października za nami, a więc czas wykopków dobiegł końca. Teraz możemy cieszyć się pysznymi, dorodnymi ziemniakami. Choć przyzwyczajeni do całorocznej obfitości marketowych warzyw zapomnieliśmy już co to znaczy sezonowość dla naszego zdrowia warto wrócić do tradycyjnego żywienia w zgodzie z naturą.

W Poznaniu, a także w okolicznych miejscowościach działają różne kooperatywy spożywcze, w których to możemy zaopatrzyć się w lokalne, zdrowe produkty. Jeśli dobrze poszukamy dotrzemy także bezpośrednio do rolników uprawiających ekologiczne warzywa. Jako dziecko wiele razy uczestniczyłam w wykopkach. Ziemniaki zbierała cała, liczna rodzina. Do dziś też pamiętam niesamowity smak pieczonego ziemniaka z pola mojej babci. Smak naturalnego produktu jest nieporównywalny ze smakiem warzyw z marketów, dlatego warto wybierać żywność naprawdę wysokiej jakości.

Ziemniaki to fundament polskiej kuchni można by rzec. W wielu polskich domach gotowane ziemniaki goszczą na stole prawie codziennie. Ziemniaki to bardzo zdrowe warzywa, choć opinie mają różne. Zawierają witaminę C, ale także witaminy A, E, B1, B2, B3 i B6. Ze składników mineralnych w ziemniakach obecne są spore ilości obniżającego ciśnienie krwi potasu, wzmacniający kości wapń oraz działający korzystnie na układ nerwowy magnez, a także fosfor, żelazo, cynk, miedź i mangan. Ziemniaki są też źródłem cennego białka roślinnego.

Osobiście jestem zdania, że nasza dieta powinna być zbilansowana i różnorodna, dlatego ziemniaki staram się jeść raz na kilka dni i w różnych postaciach. Możemy je przecież gotować, podsmażać, piec, a nawet faszerować. Poniżej znajdują się przepisy, które z pewnością przegonią ziemniaczaną nudę z kuchni.

Ziemniaki faszerowane ricottą i suszonymi pomidorami

Składniki na 2 porcje:

3 ziemniaki

240 g sera wiedeńskiego typu ricotta (1 opakowanie)

6-7 suszonych pomidorów w oliwie

2 łyżki oliwy z suszonych pomidorów

1 ząbek czosnku

1/2 pęczka natki pietruszki

pieprz i sól

Dip:

5 suszonych pomidorów w oliwie

100 g jogurtu naturalnego

2 łyżki oliwy z suszonych pomidorów

Przygotowanie:

Ziemniaki dokładnie myjemy, następnie przekrajamy wzdłuż na pół i gotujemy w osolonej wodzie do momentu aż lekko zmiękną. Suszone pomidory kroimy drobno, natkę pietruszki siekamy, czosnek przeciskamy przez praskę. Wszystko łączymy z ricottą, dodajemy oliwę z pomidorów i doprawiamy solą i pieprzem. Ziemniaki wydrążamy lekko łyżką do melona i nakładamy farsz. Zapiekamy przez około 20-25 minut w 180 stopniach. W celu przygotowania dipu blendujemy ze sobą wszystkie składniki. Podajemy do ziemniaków.

Kotlety ziemniaczane pod pierzynką

Składniki na około 6 małych kotletów:

5 średnich ziemniaków

3 szalotki

1/3 łyżeczki wędzonej papryki

sól himalajska

świeżo mielony pieprz

opcjonalnie olej kokosowy/ masło klarowane do smażenia

Pierzynka:

1  duża czerwona papryka

2 czerwone cebule

1 łyżeczka koncentratu pomidorowego

1/2 łyżeczki kurkumy

szczypta cukru trzcinowego/erytrolu/ksylitolu

masło klarowane/ olej kokosowy do smażenia

świeżo mielony pieprz

sól

koperek do podania

Przygotowanie:

Ziemniaki obieramy i gotujemy (ja gotowałam na parze). Szalotki siekamy drobno i podsmażamy. Ugotowane ziemniaki rozgniatamy, dodajemy podsmażone szalotki, sól, pieprz i wędzoną paprykę. Mieszamy i formujemy kotleciki. Placuszki można upiec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez około 30 minut  lub usmażyć na patelni na złoty kolor (przed smażeniem kotleciki dobrze jest obtoczyć w panierce). Paprykę kroimy w cienkie paski i smażymy, gdy zmięknie dodajemy pokrojoną w piórka cebulę. Warzywa podsmażamy, a następnie dusimy pod przykryciem. Na koniec dodajemy koncentrat pomidorowy, cukier, pieprz, sól i kurkumę. Duszone warzywa podajemy na kotletach.

Anna Szewczak – położna, autorka bloga goodchanges.pl, pasjonatka gotowania w zgodzie z naturą, miłośniczka kuchni wegetariańskiej i bezglutenowej. Od 9 miesięcy także mama, dla której pełnowartościowe, domowe jedzenie to podstawa w dbaniu o zdrowie rodziny.

 

 

 

Dodaj komentarz