Drzewo akacji


Akacja to dość popularne drzewo, które można spotkać w wielu miejscach na całym świecie. Właściwa nazwa dla tej rośliny to jednak robinia akacjowa bądź grochodrzew biały. Akację można spotkać praktycznie wszędzie, a jej posiadanie może przynieść naprawdę wiele korzyści!

Akacja – co to za drzewo?

Akacja rośnie naturalnie – można ją spotkać na polnych drogach, a także suchych lasach czy zaroślach. Jest zatem gatunkiem zadomowionym, czyli rozprzestrzenia się łatwo w środowisku naturalnym. Robinia pochodzi z Ameryki Północnej; rośnie nawet przez czterdzieści lat i może osiągnąć nawet do dwudziestu pięciu metrów wysokości.

Szczególnie charakterystyczne dla tego drzewa są kwiaty, które posiadają niezwykle intensywny zapach. Są one zebrane w dość duże, zwisające z gałęzi grona; posiadają biały kolor i pojawiają się w czasie kwitnienia akacji, czyli od maja do czerwca. To właśnie wtedy drzewo akacji wygląda najbardziej efektownie! Warto również dodać, że dzięki posiadanym kwiatom akacja jest miododajna – rozwijają się z nich owoce, w których znajdują się nawet dziesięciocentymetrowe nasiona.

Liście akacji są również bardzo charakterystyczne. Posiadają one dekoracyjną budowę – jest to organ złożony z kilku pojedynczych listków. Rozwijają się one dość późno, ale stosunkowo długo pozostają na drzewie.

Robinia akacjowa – wymagania

Akacja rośnie najlepiej tam, gdzie jest sucho i ciepło, gdyż jej długie korzenie pobierają wodę z głębszych części ziemi. Potrzebuje również sporo światła – nie ma natomiast wymagań co do gleby, na której rośnie. Nie przetrwa jednak na mokrej czy gliniastej ziemi, dobrze natomiast poradzi sobie na podłożu piaszczystym. Roślina ta jest w stanie wykształcić rozbudowany system korzeniowy, umożliwiający jej rośnięcie nawet w naprawdę trudnych warunkach. Dlatego też najczęściej spotyka się ją przy drogach – mimo, że są to obszary o dużym zanieczyszczeniu.

Drzewo akacji jest również odporne na mróz. W przypadku bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych zniszczeniu może ulec część rośliny, jednak nawet taka strata nie spowoduje całkowitego obumarcia drzewa. Do posadzenia robinii akacjowej wystarczy zatem odpowiednio przygotowane, suche stanowisko, dzięki któremu drzewo na pewno będzie doskonale rosło.

W pierwszych latach wzrastania akacji różowej bądź innej odmiany akacji, należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Drzewo preferuje bowiem miejsca osłonięte od wiatru oraz spore oddalenie od innych roślin. Warto jeszcze dodać, że akację można rozmnażać przez nasiona z dojrzałych już strąków. Mogą one samodzielnie kiełkować – nawet po kilkunastu latach!

Zastosowanie akacji

Robinie uznaje się głównie za roślinę ozdobnąAkacje są bowiem zachwycające – zarówno z uwagi na piękne, białe kwiaty, jak również interesujące kształty całego drzewa. Roślina ta ma również szerokie zastosowanie! Jest to roślina miododajna, a z jej kwiatów pszczoły są w stanie wyprodukować miód akacjowy. Kwiatostany robinii są również bardzo przydatne – wysmaża się je i dodaje do rozmaitych potraw, na przykład naleśników oraz konfitur.

Szerokie zastosowanie ma również drewno akacji, którego używa się głównie w stolarstwie. Można z niego także produkować jedwab oraz wełnę, a ponadto ma ogromną wartość opałową, przez co może być używana do ogrzewania różnego rodzaju przestrzeni. Akacja jest używana także w lecznictwie – jej kwiaty zawierają bowiem wiele cennych składników. Wyciągi z akacji działają moczopędnie, dzięki czemu pomagają usuwać zgromadzone w nerkach trucizny. Szczególnie popularna jest także nalewka z akacji, która ma bardzo przyjemny smak, a dodatkowo posiada wiele korzystnych właściwości – wpływa na przykład dobrze na trawienie.

Odmiany akacji

Drzewo akacjowe może mieć różne odmiany. Szczególnie popularna jest robinia szczeciniasta, zwana również akacją różową. Jak można łatwo odgadnąć, charakteryzuje się różową barwą kwiatów, które pojawiają się na początku lata oraz wczesną jesienią, ale już z nieco mniejszym efektem. Jest to zatem idealna propozycja do miejskich ogrodów, ale należy pamiętać, że drzewo to może dorosnąć nawet do dwóch metrów. Istnieje jeszcze odmiana z lekko żółtymi liśćmi, czyli Robinia Frisia. Przy tej odmianie występuje akacji niestety niewiele liści, za to całe drzewo jest bardzo reprezentacyjne i może osiągnąć nawet do ośmiu metrów. Na uwagę zasługuje również Umbraculifera, czyli akacja szczepiona, rosnąca w pojemniku. Korona tego drzewa rośnie samoistnie, tworząc kształt kuli, której nie trzeba dodatkowo przycinać.

W naszej ofercie znaleźć można różne odmiany akacji, które charakteryzują się nie tylko doskonałym wyglądem, ale również bardzo dobrą jakością. Jako specjaliści w dziedzinie sprzedaży różnego rodzaju roślin, proponujemy swoim klientom najlepsze z możliwych rozwiązań. Każdy klient może także skorzystać z atrakcyjnych rabatów, a każde zamówienie jest realizowane w błyskawiczny sposób. Zaufało nam już wielu klientów z całej Polski – przekonaj się zatem, jak wielkim udogodnieniem jest współpraca z naszą firmą.

Źródło: https://projektowanieogrodow24.pl/judaszowiec-kanadyjski.html

Dodaj komentarz