Drzewa w centrum przebadane. Każde ma swoją metryczkę


Arbotagi na poznańskich drzewach

Arbotagi to niewielkie czarne tabliczki z białymi numerami. Drzewa, na których je umieszczono to okazy, które zostały poddane inwentaryzacji. Tabliczki montowane są na wysokości 2,5m- 2,8m do pnia drzewa za pomocą szpilek arborystycznych lub opasek zaciskowych. Nie są to gwoździe ale specjalne mocowania, które nie wrastają w drzewo. Tabliczki montowane są z pomocą specjalnego przyrządu, który z wyglądu przypomina młotek do cechowania drewna. Niewielka z pozoru tabliczka, zawiera podstawowe informacje na jego temat, takie jak: gatunek, parametry dendrometryczne i opis kondycji drzewa. Arbotagi są niewielkie i niewidoczne, dzięki czemu nie zaburzają walorów estetycznych oznaczonych drzew.

Każde oznakowanie stanowi metryczkę, którą można porównać do karty zdrowia. Zebrane informacje pozwalają kompleksowo planować zabiegi pielęgnacyjne i monitorować stan zdrowotny drzew. Dzięki tym tabliczkom, miejscy ogrodnicy wiedzą, które okazy są szczególnie narażone na m.in. działania wiatru. Są w stanie szybciej reagować i podjąć odpowiednie działania ratujące drzewostan. Co więcej, taka kontrola drzewostanów oraz ich analiza, pozwala określić oddziaływanie miejskich drzew na mikroklimat.

Pozyskane dane trafiają do systemu informatycznego, który po latach prowadzenia szczegółowej historii drzewostanów, pozwoli przeprowadzić odpowiednie analizy i wyciągnąć wnioski na przyszłość w zakresie zarządzania miejską zielenią. ZZM

Czytaj także:

Trwają analizy dendrologiczne drzew przy ul. 27 Grudnia

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz