Dron w walce ze smogiem – stwierdzono 25 przypadków spalania odpadów


Projekt „Skończmy ze smogiem w Poznaniu” w ubiegłym roku zgłoszono do kolejnej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Pomysł ponownie zwyciężył. Oznacza to, że akcja badania jakości powietrza przy użyciu drona w tym roku będzie kontynuowana. Pomiary rozpoczną się jeszcze w obecnym sezonie grzewczym i zostaną wznowione w ostatnim kwartale tego roku.

– Akcja badania przy użyciu drona uzupełnia to, co robimy w kwestii ochrony jakości powietrza. To nie jest koniec naszych działań. Jesteśmy przed ogłoszeniem kolejnego przetargu, który ma zabezpieczyć działania drona w tym i kolejnym sezonie grzewczym. Tym razem zawarliśmy warunek, dotyczący oblotów wieczornych i nocnych. Właśnie w tych porach najczęściej dochodzi do spalania – zauważa Katarzyna Kierzek-Koperska.

– W roku 2019 środki z PBO na badanie jakości powietrza przy użyciu drona wynosiły 200 tys. zł, w 2020 r. będą to 2 mln zł. Działania zostaną poszerzone. Zwiększone zostaną pieniądze na kontrole bezpośrednie – związane z pobieraniem próbek i badaniem ich w laboratoriach. Ze środków PBO realizowane będą działania wspomagające osoby zagrożone ubóstwem energetycznym, wymianę pieców w zasobach miejskich oraz bezpyłowe czyszczenie ulic – wylicza Przemysław Surdyk, dyrektor Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP. AJ

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz