Drema, Furnica i Sofab na MTP (ZDJĘCIA)


Rozpoczęły się targi branży drzewnej, meblarskiej i tapicerskiej Drema, Furnica i Sofab. To jedna z najważniejszych imprez roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich, bo branża drzewna wytwarza 2 proc. polskiego PKB i daje zatrudnienie ponad 300.000 osób.

Eksport przemysłu drzewnego stanowi 10% całego polskiego eksportu. Polska znajduje się w elitarnym gronie 4 największych producentów mebli w Europie. Wartość polskiego rynku meblarskiego stanowi ponad 7% wartości produkcji mebli w całej Europie. Wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Włochy i Wielka Brytania. Wartość produkcji sprzedanej branży meblarskiej w 2016 roku szacowana jest na około 42 mld złotych. A prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych 5 lat przekroczy poziom 50 mld złotych. Polskie meblarstwo liczy aktualnie ok. 26 tysięcy zarejestrowanych podmiotów, z czego ponad 22 tysiące to mikrofirmy. Dla ich przedstawicieli targi Drema, Furnica i Sofab to dobra okazja do zapoznania się z nowościami technologicznymi i nowymi trendami w produkcji mebli.

Silną reprezentację na targach zaprezentowały wielkopolskie firmy. Aż pięć firm z naszego regionu zdobyło Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. W konkursie doceniana jest innowacyjność, pomysłowość, nowoczesność. Biorą w nim udział zgłoszone produkty i usługi eksponowane na stoiskach targowych oraz wyróżniające się na rynku jakością, technologią i użytkowością.

CMS Spa ze Skórzewa zostało docenione za Monofast, czyli centrum obróbcze do toczenia, frezowania i wiercenia małych elementów drewnianych. Becker Polska z siedzibą w Kościanie wygrała dzięki urządzeniu próżniowo-ciśnieniowemu, które wykorzystuje się m.in. do obróbki drewna. Z kolei InfoTEC CNC z Poznania wywalczyło Złoty Medal dzięki swojemu wielooperacyjnemu centrum do produkcji mebli. Sucholeska Titus Polska zyskała uznanie ekspertów za sprawą nowej generacji zawiasom do wysokich frontów meblowych. Natomiast firma TENTE z Czerwonaka może pochwalić się Złotym Medalem za zestaw kołowy Linea zapewniający dużą nośność przy małej wysokości koła, które znajduje zastosowanie np. przy produkcji mebli.

Co roku firmy z Polski i zagranicy zgłaszają około 500 produktów. Nie wszystkie otrzymują wyróżnienie. Eksperci danej branży wnikliwie oceniają produkty pod kątem nowoczesności zastosowań, wykorzystania rozwiązań innowacyjnych, ekonomiczności produktu i jego eksploatacji, ceny, kosztów eksploatacji i serwisu, kosztów utylizacji, oddziaływania produktu na środowisko (w tym recykling, biodegradowalność), oszczędności zużycia materiałów i energii, funkcjonalności produktu, estetyki oraz stopnia przystosowania rozwiązań do zastosowań praktycznych (w przypadku projektów badawczych).

Zdobycie Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich to nie tylko prestiż, ale także wymierne korzyści finansowe. Aż 55 procent nagrodzonych deklaruję, że informacja o zdobyciu Złotego Medalu oraz Złotego Medalu – Wyboru Konsumentów przyczyniła się do wzrostu sprzedaży wyróżnionych produktów i usług.

Trwające do 15 września Targi to obowiązkowy punkt w kalendarzu wszystkich producentów mebli i firm przemysłu drzewnego, którzy w innowacji upatrują przewagę konkurencyjną. W jego skład wchodzą Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA, Międzynarodowe Targi Komponentów do Produkcji Mebli FURNICA i Międzynarodowe Targi Materiałów Obiciowych i Komponentów do Produkcji Mebli Tapicerowanych SOFAB. Na ekspozycji swoją innowacyjną ofertę przedstawi łącznie około 500 firm i marek z kilkunastu krajów.

Fot. Hieronim Dymalski i materiały prasowe MTP

Dodaj komentarz