Dr Wanda Błeńska Poznanianką Stulecia


W plebiscycie wzięło udział 9 kandydatek do tytułu Poznanianki Stulecia oraz 10 kandydatek do tytułu Poznanianki Roku. Uczestniczki zostały nominowane przez zespół ekspertów.
– Rola kapituły, której miałem zaszczyt przewodzić, była niezwykle trudna – mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. – Jak bowiem porównać tak różne osiągnięcia w sferze społecznej, naukowej, artystycznej i kulturalnej, jak wybrać najlepsze z bohaterek życia codziennego? Po długich dyskusjach kapituła wybrała kandydatki do tytułu, ale o tym, kto wygra, zdecydowali sami poznaniacy.
Poznanianka Stulecia – „Matka Trędowatych”
Mieszkańcy i mieszkanki Poznania oddali w plebiscycie ponad 2,3 tysiąca głosów. Dzięki nim tytuł Poznanianki Stulecia zdobyła dr Wanda Błeńska, poznańska lekarka, która przez kilkadziesiąt lat niosła pomoc chorym na trąd, pracując w Afryce. Pod opieką miała tysiące pacjentów. Pod jej kierownictwem mała placówka prowadzona w Ugandzie przez irlandzkie franciszkanki zmieniła się w nowoczesne centrum lecznicze i szkoleniowe, noszące obecnie jej imię. Pełna poświęcenia praca sprawiła, że nazywano ją „Matką Trędowatych”. Była honorową obywatelką Miasta Poznania oraz Ugandy, w 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 27 listopada 2014 r. w Poznaniu.
Nagrodę w imieniu dr Wandy Błeńskiej odebrali: prof. Małgorzata Pyda oraz ks. Jarosław Czyżewski, odpowiedzialny za przygotowanie materiałów do procesu beatyfikacyjnego „Matki Trędowatych”.
– Dziękuję w imieniu Wandy Błeńskiej – mówiła prof. Małgorzata Pyda, wybitna poznańska kardiolożka. – Gdyby dziś tu stała, powiedziałaby zapewne, że ten tytuł należy się wszystkim paniom i że nie wie, dlaczego to właśnie ona go dostała.
Wśród nominowanych do tytułu Poznanianki Stulecia były również: Agnieszka Duczmal, założycielka i dyrygentka Orkiestry kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”; Kazimiera Iłłakowiczówna, poetka, autorka ponad 30 tomików wierszy; prof. Alicja Karłowska-Kamzowa, historyczka sztuki i opiekunka zabytków; prof. Hanna Kóčka-Krenz, archeolożka, dyrektorka Instytutu Archeologii UAM; prof. Maria Siemionow, chirurżka i transplantolożka; Zofia Sokolnicka, polityczka i posłanka na Sejm Ustawodawczy; Konstancja Swinarska, pedagożka, działaczka oświatowa, założycielka i organizatorka szkół oraz Maria Wicherkiewicz, malarka, historyczka i pisarka.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz