Dożynki Miejskie i Święto Chleba


Tam gdzie w domu nie brakuje chleba, tam nie ma głodu. Ta maksyma, którą przed dekadami określano ten najniższy stopień zamożności w pewien sposób obowiązuje przecież do naszych czasów. Jednak ci, którzy zwracają uwagę na jakość pieczywa nie są niestety większością. Namiętnie kupujemy pieczywo w sklepach sieciowych, gdzie w piecach stających na zapleczu lub nawet pomiędzy stoiskami piecze się zamrożone wcześniej ciasto produkowane przemysłowo w wielkich fabrykach i w stanie zamrożonym transportowane do sklepów.

Dożynki Miejskie i Święto Chleba

Zapach i kolor w zasadzie zgadzają się z naszymi oczekiwaniami. Gorzej z samym ciastem. Tu już w porównaniu z wypiekami rzemieślniczymi jest dosłownie przepaść. Cóż wybór należy do nas, ale wystarczy przez jakiś czas kupować wypieki w prywatnej piekarni i raczej do tej przemysłowej produkcji nie powrócimy. Jeśli nawet tu jest nieco drożej to dostajemy produkt smaczny i zdrowy, a to powinien być jeden z najważniejszych argumentów decydujących o zakupie.
W najbliższą sobotę 7 września będzie okazja takich rzemieślniczych wyrobów spróbować, bowiem na terenie Parku Wilsona odbędzie się Święto Chleba, w tym roku połączone z 30-tymi Dożynkami Miejskimi. Tu warto przypomnieć, że to najstarsze dożynki miejskie w Polsce.
Całość zacznie się o godz. 12.00 mszą św. w pobliskim kościele św. Michała Archanioła, skąd korowód dożynkowy ulicami Śniadeckich i Parkową przejdzie na teren parku, gdzie pod Muszlą Koncertową zlokalizowane będą wszystkie atrakcje. Znajdzie się tam specjalna strefa dla dzieci, gdzie najmłodsi będą mogli wziąć udział w wielu konkursach. Na stoiskach czekać będą dietetycy, eksperci np. od pieczenia chleba w domu, będzie można spróbować rzemieślniczych wypieków. Natomiast na scenie pojawi się wiele atrakcji. Wystąpią zespół Bardowie, zespół folklorystyczny Poligrodzianie, pojawi się Teatr dla dzieci ze spektaklem o Koziołku Matołku, zespół Dobra Energia, kabaret Czesłaf i Kasia Wilk.
Będą też różne konkursy, między innymi konkurs z wiedzy o pieczywie i gwary piekarskiej.
Całe wydarzenie jest przygotowywane przez piekarzy zrzeszonych w Stowarzyszeniu Rzemieślników Piekarstwa RP i Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu.
Zatem do zobaczenia w sobotę w Parku Wilsona.
Tekst: Andrzej Błaszczak
Zdj.: Hieronim Dymalski

Dodaj komentarz