Dopiewski Budżet Obywatelski – są wyniki


Mieszkańcy gminy Dopiewo zadecydowali w głosowaniu, które projekty zostaną zrealizowane ze środków Dopiewskiego Budżetu Obywatelskiego w 2021 r. Mogli oddać swój głos na 1 z 8 projektów. 16 października poznali wyniki.

Zwycięskie projekty to:  „Strefa dla młodzieży w Skórzewie – Leśny Zakątek, etap II”, „Sport i bezpieczeństwo II – Palędzie” oraz „Park wiejski w Gołuskach – nowy plac zabaw i inne elementy wyposażenia”.

W głosowaniu udział wzięło 6258 osób. Głosów ważnych było 6123 (97,84%).  Większość, bo aż 5225 (83,49%) spośród wszystkich głosów oddano za pośrednictwem formularza elektronicznego na stronie dbo.dopiewo.pl. Głosowanie poprzez wrzucenie głosu do urny, wybrało 1033 mieszkańców.

Największą aktywnością – biorąc pod uwagę stosunek liczby głosów z danej miejscowości do liczby mieszkańców na koniec września 2020 r. –  wykazali się mieszkańcy: Gołusek –głosowało 40,5% mieszkańców tego sołectwa, Palędzia – 36%, Dopiewca – 30%, Skórzewa 26,5%, Konarzewa 25% i Dąbrówki 25%.

Projekty rywalizowały ze sobą o głosy w ramach grup sołectw o podobnej wielkości. Eliminację różnic dotyczących liczby mieszkańców zapewniały współczynniki korygujące, przez które mnożono zebrane głosy (wynikające z liczby mieszkańców sołectw na koniec 2019 r.).

Grupa I: 1 miejsce – „Strefa dla młodzieży – Skórzewo Leśny Zakątek etap II”:  1797 głosów skorygowanych (2155 głosów), 2 miejsce – „Mini park linowy oraz ścieżka edukacyjna w zabytkowym parku w Dąbrówce”: 1430 głosów skorygowanych (1290 głosów).

Agata Miciałkiewicz, Skórzewo: Reprezentuję 3-osobowy zespół autorski. Jesteśmy bardzo zadowolone ze zwycięstwa w grupie. „Zielony Zakątek” zyska nowe urządzenia rekreacyjne do wspinaczki, do huśtania, ruchome ławy, stojak dla rowerów, stół  do szachów, kosze i dodatkową zieleń. Już rok temu wystartowaliśmy z tym projektem i mimo ogromu pracy włożonej w promocję, zabrakło nam głosów. Ale nie poddaliśmy się, lecz tym razem zmobilizowaliśmy większe siły. W popularyzację projektu zaangażowanych było 5 osób. Wspierały nas szkoła, przedszkole, harcerze. Rozwiesiliśmy 120 plakatów i 12  banerów nie tylko w Skórzewie, ale także w innych miejscowościach gminy Dąbrowie i  Dopiewie, które nie miały swoich reprezentantów wśród projektów zakwalifikowanych do głosowania. Zachęcaliśmy do naszego projektu w galerii handlowej i na osiedlach, gdzie rozdaliśmy 3 tysiące ulotek. Wysłaliśmy setki smsów i e-maili. Zainwestowaliśmy w reklamę internetową. Nakręcone zostały dwa filmy. Założyliśmy profil projektu na fb i uaktywniliśmy się na internetowych grupach mieszkańców. Wiedzieliśmy, że potrzebujemy dużo więcej głosów od konkurencyjnego projektu z Dąbrówki, żeby ostatecznie, po przeliczeniu zebranych głosów przez współczynnik korygujący, zachować przewagę. Wysiłek się opłacił. Cieszymy się ze zwycięstwa i możliwości realizacji II etapu „Zielonego Zakątka”. Projekt dedykowaliśmy młodzieży, ale wyposażony w nowe urządzenia teren z pewnością będzie służyć szerszej grupie mieszkańców. Fajnie, że można zrobić coś razem i tym wspólnym działaniem zrobić coś dla innych. Budżet obywatelski  pozwala mieszkańcom sprawdzić się pod względem kreatywności i w działaniu. Dobrze, że władze gminy stwarzają od kilku lat taką możliwość. Zastanawiamy się, czy za rok znów będziemy mieli taką możliwość i będziemy mogli powalczyć w ramach kolejnej edycji Dopiewskiego Budżetu Obywatelskiego, czy koronawirus nie zabierze nam tych pieniędzy.

Grupa II: 1 miejsce – „Sport i bezpieczeństwo II – Palędzie”: 1136 głosów skorygowanych (1100 głosów), 2 miejsce – „Mądra Sowa lubi sport – mini boisko przy przedszkolu w Konarzewie”: 547 głosów skorygowanych (567 głosów), 3 miejsce – „Mały alpinista – bezpieczne i wesołe miejsce do zabawy – doposażenie planowanego placu zabaw w Dopiewcu”: 484 głosy skorygowane (498 głosów).

Paweł Czyż, Palędzie:Cieszymy się ze sprzętu, który dzięki wygranej naszego projektu zyska jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Palędziu. Zbiornik buforowy na wodę przyda się podczas akcji ratunkowych gaszenia pożarów i likwidacji podtopień. Mieści on 13 tys. litrów wody prawie tyle, ile wlać można do 5 wozów strażackich. Konsultowaliśmy projekt z Jednostką Państwowej Straży Pożarnej nr 4 w Poznaniu. Wiemy, że w okolicy brakuje takich zbiorników na wyposażeniu jednostek strażackich. Częścią zadania jest utwardzenie pobocza boiska przy strażnicy, gdzie powstaną miejsca do parkowania. Przydadzą się one podczas treningów i meczów. Dzięki temu łatwiej będzie można nie tylko zaparkować, ale też wyjechać na alarm, bo zdarzało się, że parkujący sportowcy zastawiali nam drogę wyjazdową. Nie byłoby radości, bez oddanych głosów. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli. Trudno zliczyć osoby, które włączyły się w akcję. Mocno była zaangażowana cała nasza jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Palędziu, ale włączyli się również druhowie z dwóch pozostałych jednostek w gminie z Dopiewa i Zakrzewa, a także społeczności skupione wokół drużyn sportowych: Brave Beavers i Wilki Dąbrówka, korzystających z boiska obok strażnicy. Wydrukowaliśmy sporo kart do głosowania i rozdaliśmy je wszystkim zaangażowanym w agitację. W naszych działaniach najistotniejszy był kontakt bezpośredni. Informacja o projekcie krążyła pocztą pantoflową. Sami obeszliśmy oprócz Palędzia, także Dopiewiec. Fajnie, że ludzie mogą wziąć sprawy w swoje ręce i zadecydować o tym, jak wydać pewną pulę gminnych pieniędzy. Akcja dała strażakom okazję do kontaktu z mieszkańcami i poznania nowych miejsc, których w dynamicznie rozrastającej się gminie Dopiewo co roku przybywa.

Grupa III: 1 miejsce – „Park wiejski w Gołuskach – nowy plac zabaw i inne elementy wyposażenia”: 279 głosów skorygowanych (235 głosów), 2 miejsce – „Fontanna pływająca na stawie w Więckowicach”: 182 głosy skorygowane (224 głosy), 3 miejsce – „Bieżnia sportowa przy ZSP Więckowice” 44 głosy skorygowane (54 głosy).

Michał Pankiewicz, Gołuski: W niewielkich Gołuskach próżno jest szukać wielkich atrakcji. Naturalnym miejscem na realizację naszego pomysłu jest sąsiedztwo świetlicy wiejskiej, której otoczenie urządzamy od kilku lat. Wygrana w grupie podczas zeszłorocznej edycji zapoczątkowała urządzanie parku w Gołuskach i dodała nam skrzydeł. W ramach tej edycji zyska  kolejkę linową dla dzieci, nowe elementy placu zabaw, street workout, lampy, drzewa i krzewy. Park będzie miejscem spotkań seniorów i dzieci. Dla wszystkich będzie fantastycznym miejscem spotkań. Do dobrego wyniku w głosowaniu przyczyniła się współpraca Rady Sołeckiej i marketing szeptany między sąsiadami. Jesteśmy niewielką społecznością i byliśmy świadomi, że o wygraną trzeba powalczyć. Więckowice, których mieszkańcy złożyli dwa projekty konkurujące z naszym, dysponują większym potencjałem, są bardziej ludne. Podobnie jak Gołuski, Więckowice miały na koncie wygraną w jednej z wcześniejszych edycji Dopiewskiego Budżetu Obywatelskiego, więc ich nie lekceważyliśmy. Na naszą korzyść działało to, że mieszkańcy Więckowic złożyli dwa projekty, a my skupiliśmy się na jednym. Dziękuję mieszkańcom Gołusek za zaufanie, za to, że zagłosowali na drugi etap zadania, mimo że realizacja pierwszego etapu, w związku z koronawirusem, nieco przesunęła się w czasie. Budżet obywatelski to wspaniała forma aktywizacji społeczności lokalnej. W tej inicjatywie ważne jest to, że integruje ona mieszkańców wokół spraw pozytywnych, a nie wokół narzekania.

Adam Mendrala

Graf. Michał Juskowiak

Dodaj komentarz