Gmina Dopiewo rozpoczęła obchody 97 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jako pierwsza. Pokazała, że można uczyć historii i patriotyzmu przez zabawę i bez patetyzmu. Ponad 800 osób wzięło udział w demonstracji pamięci , bijąc rekord w tworzeniu żywej flagi i przeprowadzając zbiórkę powstańczą.
- SONY DSC
- SONY DSC
- SONY DSC
Już po raz trzeci Gmina Dopiewo zainaugurowała powstańcze obchody w Wielkopolsce 10 dni przed oficjalnymi uroczystościami w Poznaniu. 17 grudnia mieszkańcy tej Gminy, wśród których przeważali uczniowie, w oryginalny sposób nawiązali do tradycji zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego lat 1918 – 1919. Wydarzenie odbyło się w hali GOSiR. Nie zabrakło na nim samorządowców.
– Warto dbać o pamięć kolejnych pokoleń o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. Organizujemy obchody 10 dni wcześniej z dwóch powodów. Chcemy, żeby słysząc lub uczestnicząc w obchodach 27 grudnia, mieli większą świadomość tego, czym to powstanie dla nas Wielkopolan było. Chcemy także poprzez zabawę zaprosić młodych ludzi do własnego odkrywania tej chlubnej karty naszej historii . Równie ważny jest w tym dla nas aspekt lokalny, na który zwracamy uwagę – podkreślił Adrian Napierała, Wójt Gminy Dopiewo
Oprócz żywej flagi i zbiórki powstańczej, na obchody wzbogaciły występy wokalne i taneczne reprezentacji 9 szkół. Odtwórca roli Ignacego Jana Paderewskiego, odczytał fragmenty wystąpienia wygłoszonego przez sławnego pianistę w poznańskim Hotelu Bazar w przeddzień wybuchu powstania. Stało się to przyczynkiem do manifestacji politycznej. Rys historyczny przedstawił Eligiusz Tomkowiak, regionalista z Dopiewa. Powstanie Wielkopolskie lat 1918 – 1919 było jednym z czterech zwycięskich powstań w historii Polski i miało wpływ na kształt zachodnich granic II Rzeczypospolitej.
Uczestnicy akcji ochoczo skandowali: – Chwała naszym bohaterom! Oddali w ten sposób cześć ochotnikom, którzy w Dopiewie, na wieść o wybuchu powstania w Poznaniu, zgłosili się na zbiórkę powstańczą, formując oddział Powiatu Zachodnio – Poznańskiego. Z flagami i chorągiewkami w dłoniach, współcześni reprezentanci 11 sołectw Gminy Dopiewo, upamiętnił to wydarzenie. Ponad 800 flag i chorągiewek powiewało nad głowami zebranych. Kulminacją wydarzenia było tworzenie żywej flagi. Młodzi i starsi „powstańcy” podnieśli w górę białe i czerwone kartki, które wcześniej otrzymali . Powstała biało – czerwona szachownica polskiego lotnictwa. W tym roku spadł rekord, bo stworzyło ją aż 814 osób. Dla porównania na ubiegłoroczną szachownicę zużyto 550 kartek.
Tworząc symbol polskiego lotnictwa uczestnicy uhonorowali zdobycie Lotniska Ławica przez powstańców wielkopolskich pod dowództwem pochodzącego z Trzcielina w Gminie Dopiewo – Andrzej Kopy. Miało to miejsce na początku 1919 r. i w ten sposób powstała wielkopolska eskadra powietrzna.
– Polacy przejęli 70 maszyn, w tym 50 gotowych do startu. Udało się udaremnić wywiezienie lub zniszczenie przez Niemców samolotów i amunicji zgromadzonych na Ławicy. Czarne krzyże na samolotach zostały zamalowane biało – czerwonymi szachownicami. Warto wspomnieć, że 6 maszyn w odwecie za naloty niemieckie zrzuciło na Frankfurt nad Menem blisko tonę bomb – powiedział Eligiusz Tomkowiak, regionalista z Dopiewa.
W tegorocznych obchodach wzięły udział maskotki Gminy Dopiewo – żuraw DOP i wilga EWO, które podobnie jak wszyscy uczestnicy z dumą nosiły biało – czerwone kotyliony.
Adam Mendrala
Fot. Beata Spychała i Adam Mendrala