Doniczki na kwiaty


Wybór doniczek dla naszych kwiatów to obecnie spore wyzwanie, bo w sklepach znajdziemy ogromny asortyment pojemników w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach, wykonane z różnych tworzyw. Możemy zdecydować się na klasyczne, okrągłe w stonowanych kolorach lub też, nowoczesne i ekstrawaganckie o niestandardowym kształcie czy wyrazistym kolorze. Wybór jest ogromny, a roślinę zawsze możemy przesadzić jeśli nie spodoba nam się efekt końcowy. Przy zakupie warto jednak kierować się pewnymi podstawowymi zasadami.

 

Jakie funkcje powinna spełniać doniczka?

Przede wszystkim doniczka powinna umożliwiać roślinie prawidłowy rozwój i wzrost. Zapewnienie kwiatom odpowiednich warunków do rozwoju to priorytet. Drugą istotną funkcją jest jej dopasowanie do stylu i wielkości mieszkania, doniczka powinna harmonijnie współgrać z pomieszczeniem i podkreślać jego wizerunek. Pojemniki na rośliny muszą być również użyteczne i nie sprawiać problemów w utrzymaniu ich w czystości. Idealnie byłoby gdyby zachowana była równowaga między atrakcyjnością, a użytecznością.

Podstawowe zasady przy wyborze doniczki

Wielkość doniczki powinna idealnie współgrać z wielkością rośliny oraz pomieszczenia, w którym się znajduje. Do małej roślinki pasować będzie mała doniczka i odwrotnie. Nie możemy jednak przesadzić wybierając zbyt małą, ponieważ system korzeniowy rośliny musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość miejsca i podłoża, tak aby mógł się swobodnie rozrastać. Jeśli dysponujemy mała przestrzenią, nie zagracajmy jej wielkimi donicami, lepiej zdecydować się na kilka małych i okrągłych. Właściciele większych mieszkań mogą skusić się na większe, o niestandardowych kształtach.

Zarówno roślina jak i doniczka powinny tworzyć harmonijną całość razem z tłem oraz wpasować się w jego klimat i otoczenie. Mowa tu nie tylko o pomieszczeniu, ale również o innych roślinach które się w nim znajdują. Jeśli chcemy stworzyć kompozycje z kilku kwiatów doniczkowych, warto wybierać doniczki gładkie, w stonowanych kolorach, tak aby razem tworzyły zgraną, elegancką aranżację. Doniczki na kwiaty w różnych kształtach i kolorach znajdziesz tutaj.

Rodzaje doniczek – tworzywo

Obecnie do wyboru mamy doniczki wykonane z różnych materiałów tj.:

– Ceramika, doniczki ceramiczne na nowo wróciły do łask i cieszą się dużą popularnością. Mogą być wykonane z terakoty, gliny lub ceramiki glazurowanej. Ich zaletą jest atrakcyjny design i solidne wykonanie. Są cięższe, więc na balkonie czy tarasie nie zagrozi im wiatr, ale też ciężej je przenieść czy przestawić w inne miejsce. Łatwo też można je stłuc. Doniczki ceramiczne z porowatymi ściankami umożliwiają swobodny przepływ powietrza, ale co za tym idzie woda szybciej paruje, więc rośliny trzeba częściej podlewać.

– Plastik, doniczki plastikowe są tanie, łatwe w utrzymaniu i bardzo popularne. Są lekkie, więc łatwo je przenosić, ale równie łatwo przewrócić. Dostępne są w wielu kształtach i kolorach. Nie przepuszczają wody, więc ziemia nie wysycha w upalne dni, ale za to może dojść do nadmiernego jej zawilgotnienia.

– Metal, z tego tworzywa najczęściej wykonane są osłonki na doniczki, które muszą być odpowiednio zabezpieczone przed rdzewieniem.

– Drewno, na większych balkonach lub tarasach możemy wykorzystać drewniane skrzynki. Dostępne są również doniczki plastikowe z dodatkiem drewna, które dodaje im bardziej naturalnego charakteru.

Kształt i kolor doniczek

Kolor i kształt doniczek również powinien być odpowiednio dobrany do rośliny i pomieszczenia. Przykładowo rośliny o zwisających pędach będą dobrze prezentować się w wąskich i wysokich donicach, lub wiszących koszach. Z kolei te wysoko rosnące, najlepiej będą pasować do pojemników prostokątnych. Zaletą klasycznych, okrągłych doniczek jest to, że zwężają się do dołu, co ułatwia wyciąganie roślin podczas przesadzania. Również kolor ma tutaj duże znaczenie i powinien być dopasowany do barwy liści lub kwiatów oraz współgrać ze ścianami czy meblami w pokoju.

Drenaż i podlewanie

Wszystkie donice, niezależnie od kształtu, koloru i tworzywa powinny mieć odpowiedni system odprowadzania wody i zbierania jej nadmiaru np. na podstawce lub w osłonce. Do odprowadzania wody służą otwory wykonane w dnie doniczki, może być kilka mniejszych lub jeden duży. Jest to bardzo ważne, ponieważ zapobiega zastojom wody i gniciu korzeni. Podlewanie roślin w dużym stopniu uzależnione jest także od rodzaju doniczki. Małe doniczki mieszczą mniej wody, więc ich podlewanie powinno być częstsze. Doniczki plastikowe wymagają rzadszego podlewania, ponieważ nie przepuszczają powietrza i woda nie paruje tj. w przypadku naczyń ceramicznych.

 

 

 

Dodaj komentarz