Zaprezentowany został projekt rewitalizacji Domu Książki. Budynek przy ul. Gwarnej 13 jest jednym z najbardziej czytelnych przykładów poznańskiego modernizmu.
Dom Książki po zakończeniu rewitalizacji ma wyglądać prawie tak, jak w 1975 roku. Architekci odwołują się w projekcie do archiwalnych zdjęć i rysunków z tamtego czasu.
– To jeden z dwóch budynków w Poznaniu najlepiej spełniających pięć zasad nowoczesnej architektury, sformułowanych przez Le Corbusiera, współtwórcę modernizmu – mówi prof. Piotr Marciniak, współautor projektu architektonicznego, znawca współczesnej architektury i wykładowca akademicki. – Rewitalizacja pozwoli na odtworzenie pierwotnej bryły, układu elewacji, charakterystycznych elementów i detali, w tym unikatowej ceramiki na froncie budynku. Poznań odzyska zabytek, bardzo istotny z punktu widzenia historii architektury miasta – dodaje.
Według planów na dolnych kondygnacjach znajdzie się księgarnia połączona z 300-metrową przestrzenią udostępnianą organizacjom o charakterze prospołecznym. Współpracę z nimi koordynować będzie Fundacja Dom Książki, której założycielami i fundatorami są współwłaściciele spółki będącej inwestorem projektu. Wniosek o rejestrację fundacji został złożony 31 maja 2023. Na pozostałych kondygnacjach znajdzie się 36 mieszkań.