Do czego wykorzystuje się oleje nierafinowane?


Najpopularniejsze oleje stosowane w naszych kuchniach to wciąż uniwersalne oleje rafinowane. Są wygodne w użyciu i odpowiednie zarówno do smażenia, pieczenia, sałatek i wszelkich innych zastosowań. Nieco bardziej ograniczony zakres zastosowań w kuchni mają nierafinowane oleje, jednak to właśnie one posiadają najwięcej wartościowych dla organizmu właściwości. Ponadto przydadzą się także do pielęgnacji ciała. Możemy tutaj wybierać pomiędzy olejami rodem z Polski oraz tymi egzotycznymi – na przykład sięgając po olej konopny.


Czym są oleje nierafinowane?

Oleje rafinowane, w tym olej rzepakowy, jaki króluje w naszych kuchniach, wytwarzane są w procesie rafinacji, w wysokich temperaturach. Tymczasem te nierafinowane to tak zwane oleje tłoczone na zimno. W związku z procesem rafinacji tłuszcz nie tylko zyskuje na trwałości, ale także traci wiele cennych składników. Praktyczny olej rafinowany jest zatem tyleż funkcjonalny, co znacznie mniej zdrowy. Jeżeli nie musimy poddawać potrawy obróbce termicznej – sięgajmy po wersje nierafinowane. Jeżeli gotujemy lub pieczemy – nierafinowany olej można dodać już wówczas, kiedy potrawa znajduje się na talerzu i nieco przestygła. Nierafinowane tłuszcze, w tym oleje ekologiczne, to prawdziwe bogactwo substancji odżywczych oraz prozdrowotnych. Obecnie, w czasach kiedy tak chętnie wracamy do tego co nieskomplikowane i naturalne, także mniej przetworzone oleje cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Stosowane zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie ekologiczne oleje są najbardziej przyjazne dla organizmu. Warto w związku z tym sięgać po oleje sprawdzonych marek, na przykład popularne zimnotłoczone oleje Olandia, w różnych odsłonach.

Olej najczęściej kojarzy nam się ze złocistym płynem w butelce, jednak coraz częściej wybieramy także roślinne oleje o stałej strukturze, jak na przykład olej kokosowy, pozostający białą masą w temperaturze pokojowej. Taki olej tłoczony na zimno, a właściwie olej typu extra virgin, pachnie prawdziwym kokosem!

Nierafinowany czy extra virgin?

Zimnotłoczony olej bywa opatrzony dopiskiem „extra virgin”. Co to oznacza? Chodzi o olej tłoczony w nieco wyższej temperaturze niż większość tłoczonych na zimno, wciąż jednak zachowujący bogactwo cennych właściwości. Dzięki temu sposobowi tłoczenia można wydobyć z surowca więcej tłuszczu, ale nadal daleko mu do oleju rafinowanego. Dlatego właśnie oleje nierafinowane występują w tych dwóch odsłonach: jako oleje zimnotłoczone i oleje zimnotłoczone extra virgin. Większość spośród nich to jednak oleje w butelkach, jak na przykład oleje: lniany, rzepakowy, słonecznikowy czy olej z ortopestu oraz wiele innych. Wśród dodawanych chętnie do sałatek i innych potraw olejów słonecznikowych, naturalnie nierafinowanych, występują również ich wersje smakowe: pikantne i łagodne. Można zatem wybierać pomiędzy olejami słonecznikowymi z bazylią albo z pomidorami, lub o aromacie czosnku, pieprzu czy tez ostrej papryki chilli. Te ostatnie, polskie oleje, oferuje praktycznie każda dobra rodzima olejarnia. Jeżeli zatem szukacie dodatku w postaci oleju, który nie będzie mdły, to warto sięgnąć właśnie po te oleje słonecznikowe.

Oleje nierafinowane zastosowanie

Każdy, kto pragnie wzmocnić swoje włosy, paznokcie i kondycję skóry powinien sięgać po oleje tłoczone na zimno i extra virgin. Zarówno przyjmowane w postaci dodatków do potraw, jak i stosowane bezpośrednio na różne części ciała pomagają zadbać o ich młody wygląd oraz witalność. Zawarte w nierafinowanych olejach antyoksydanty, na przykład w postaci witaminy E, pomagają spowolnić procesy starzenia się skóry i zadbać o jej jędrność. Wiele spośród olejów cenionych jest w medycynie naturalnej jako środki pomagające w gojeniu się ran i przywracaniu właściwej struktury skóry. Obecnie coraz chętniej zamiast stosować pełne chemicznych dodatków kosmetyki z drogerii sięgamy właśnie po nierafinowane oleje ekologiczne. Stosowane są powszechnie w pielęgnacji twarzy i włosów. Osoby o słabych paznokciach także powinny wcierać w nie oliwkę lub naturalny olej. Zimnotłoczony olej, stosowany także do innych celów, często okazuje się o wiele lepszym i ekonomicznym rozwiązaniem niż drogie „specjalistyczne” oliwki z pędzelkiem w maleńkich buteleczkach dostępne w sklepach z kosmetykami, a przy tym – także rozwiązaniem skuteczniejszym.

W kuchni zimnotłoczone oleje Olandia świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie chcemy czymś zastąpić włoską oliwę. Tutaj szczególnie polecamy właśnie wspomniane już smakowe oleje słonecznikowe. Także olej lniany z papryczką chilli jest wyjątkowo godny uwagi. Naturalnie obok nich znaleźć można szereg olejów klasycznych, bez dodatków smakowych, które nie pasują przecież do każdej potrawy.

Zimnotłoczone oleje nie są szczególnie drogie, a biorąc pod uwagę niewielkie ilości w jakich spożywa się je i używa w celach kosmetycznych – potrafią zastępować wiele innych produktów w kuchni i nie tylko. Nierafinowane oleje powinni spożywać zwłaszcza: cukrzycy, osoby z chorobami układu krążenia, z podwyższonym poziomem szkodliwego cholesterolu, osoby na diecie odchudzającej a także – każdy od połowy pierwszego roku życia, profilaktycznie.

Dodaj komentarz