Dni Stęszewa rozpoczęto przyznaniem medali i dyplomów dla zasłużonych


27 czerwca  w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego Gminy Stęszew odbyło się spotkanie inaugurujące Święto Stęszewa. Poprowadził je Krzysztof Respondek, popularny aktor i piosenkarz, występujący w kabarecie „Rak”. Patronat nad Dniami Stęszewa sprawuje „Nasz Głos Poznański”.

 

Święto Stęszewa to święto wszystkich mieszkańców gminy, nie tylko Stęszewa, to czas refleksji, podsumowań i zabawy, a także aktywnego wypoczynku – mówił burmistrz Włodzimierz Pinczak, który tego dnia obchodził jubileusz 20-lecia sprawowania funkcji włodarza gminy. –  To czas, kiedy świętujemy 25-lecie od pierwszych wolnych wyborów. W minionym ćwierćwieczu wykonaliśmy wiele zadań inwestycyjnych, od telefonizacji, poprzez gazyfikację, kanalizację, modernizację dróg i inwestycje w oświacie. W 2004 roku gmina dysponowała 3-milionowym budżetem. To prawie 14 razy mniej niż dziś. Warto wspomnieć, że jako gmina zajęliśmy trzecie miejsce w Wielkopolsce pod względem wielkości pozyskanych dotacji z Unii Europejskiej. Niedawno rozpoczęto realizację drogi ekspresowej S5, która zwiększy atrakcyjność gospodarczą naszych terenów.

Podczas uroczystego spotkania burmistrz Pinczak wyróżnił medalami „Serce, myśli, czyny” oraz specjalnymi dyplomami osoby, które szczególnie aktywnie działają dla dobra gminy Stęszew. Wyróżnieni w tym roku medalem „Serce, myśli, czyny” nie są jej mieszkańcami, ale ludzie bardzo dla niej ważni, mający dobry wpływ na funkcjonowanie gminy Stęszew, jej rozwój oraz pozytywny wizerunek. Medale przyznano czterem osobom.

Pierwszą nagrodzona była Dorota Lew-Pilarska, burmistrz gminy Czempiń oraz szefowa Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów Selekt. Od 10 lat współpracuje z gminą Stęszew w sprawach związanych z organizacją gospodarki odpadami, poświęcając na to swój wolny czas. To m.in. dzięki jej staraniom udało z pozytywnym skutkiem przebrnąć przez reformę gospodarki odpadami.

Kolejnym laureatem został Marek Baumgart, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który z dużą przychylnością odnosi się do wniosków o dofinansowanie projektów gminy Stęszew. Jego nazwisko jest też znane części stęszewian  ze względu na rodzinne korzenie.

– Gratuluję gminie Stęszew dynamicznego rozwoju – powiedział Marek Baumgart. – Takich beneficjentów jak gmina Stęszew mamy niewielu. Inwestycje podejmowane tu służą poprawie środowiska. Gratuluję takiej operatywności i zaangażowania w działalność proekologiczną.  W tym roku gmina ma budżet około 40-milionowy, a od 2006 roku pozyskała dofinansowanie w kwocie 31 milionów złotych.

Medal otrzymał również Jan Grabkowski, starosta poznański, z którym drogi burmistrza Stęszewa zeszły się praktycznie już na początku tworzenia samorządu – szczególnie przed 15 laty w czasie powstawania powiatów. To z nim i tu w Stęszewie dyskutowano o  przyszłości szpitala w Puszczykowie, funkcjonowaniu w Stęszewie filii wydziału komunikacji czy o inwestycjach na drogach powiatowych. Jego pomoc okazała się szczególnie ważna w trakcie starań gminy Stęszew o pozyskanie inwestora – firmy Volkswagen.

– Rolnicza gmina Stęszew pokazała, że potrafi zawalczyć na forum międzynarodowym starając się o inwestycję Volkswagena – mówił starosta Jan Grabkowski. – Gdyby nie różnica w terenie sięgająca ośmiu metrów i ogromne koszty jego niwelacji, na pewno byśmy wygrali. Dzisiaj już są kolejni inwestorzy, którzy chcą tu inwestować.

Medalem uhonorowany został także Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, na którego wsparcie gmina Stęszew może liczyć. Szczególnie duże wyzwanie podjął, gdy gmina Stęszew starała się o inwestycję Volkswagena. Jego pomoc, wsparcie były nieocenione.

– Tereny w gminie Stęszew byłyby najlepsze dla Volkswagena, ale nie zostały wybrane, gdyż Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad nie wybudowała S5 rok temu, a zrobi to za dwa lata. My jednak wpływu na to nie mieliśmy.

Kolejne osoby, nagrodzone zostały dyplomami burmistrza gminy Stęszew. Są to mieszkańcy gminy, społecznicy, którzy angażując się w działania z różnych dziedzin codziennego życia, aktywizują i jednoczą mieszkańców. Osobami tymi są:

Jolanta Hűbner, społecznik, od lat jest inicjatorka wszelkich działań podejmowanych przez mieszkańców okolicy, w której mieszka. Porządki terenu, imprezy dla dzieci, spotkania przy ognisku dla starszych to jej pomysły. Również z jej inicjatywy gmina zorganizowała nawy plac zabaw na Błoniach w Stęszewie;

Mikołaj Raczkiewicz, który od kilku lat działa aktywnie w stęszewskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. M.in. dzięki jego pracy, profesjonalizmowi, kulturze osobistej i umiejętnościom interpersonalnym OSP Stęszew zaczęła być pozytywnie postrzegana przez instytucje z nią współpracujące;

Piotr Szafrański, zawodowo związany z służbami mundurowymi, prywatnie miłośnik sportu, krzewiący go wśród mieszkańców gminy. Dzięki treningom z nim grupa zwolenników nordic walkingu w gminie stale rośnie;

Iwona Szczeszek, reprezentantka kobiet z gminy Stęszew na forum pozagminnym, członkini rady sołeckiej Zamysłowa, organizatorka spotkań mieszkańców tych młodszych i tych starszych, inicjatorka kursów rękodzieła artystycznego, dobry duch miejscowości w której mieszka.

Po części oficjalnej przy urzędzie, na tzw. Stacji Turystycznej posadzono Dąb Wolności.

Przed nami dwa dni atrakcji – program Dni Stęszewa zobacz tutaj.

Tekst i zdjęcia Sławomir Lechna

Dodaj komentarz