Dla kogo mieszkanie miejskie


Władze Poznania realizują nowe zasady wynajmowania mieszkań będących
w zasobach miasta. Zlikwidowano nierealne kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, które wykluczało wielu poznaniaków. Nowe reguły są bardziej sprawiedliwe i dostosowane do rzeczywistych potrzeb osób o niskich dochodach. Dzięki temu w 2017 roku uprawnionych do najmu miejskiego lokalu jest aż 290 osób.

jaśkowiak

Dotychczasowe kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych oznaczało, że na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym przypadało do 5m2 powierzchni pokoi lub do 10m2 w przypadku gospodarstw jednoosobowych. Ten system wykluczał z ubiegania się o prawo do najmu wiele osób, pomimo rzeczywiście trudnej sytuacji mieszkaniowej. Nowe reguły są bardziej sprawiedliwe i dostosowane do rzeczywistych potrzeb osób o niskich dochodach.

Obecnie jedynym obowiązującym kryterium do udzielenia pomocy mieszkaniowej dla mieszkańców Poznania jest kryterium dochodowe, które wynosi w przypadku ubiegania się
o najem lokalu socjalnego:

–       1.100,56 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego,

–       1.540,79 zł/os w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,

 

w przypadku ubiegania się o najem lokalu mieszkalnego:

–       1.540,79 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego,

–       1.981,01 zł/os w przypadku gospodarstwa jednoosobowego

Dochód badany jest w okresie 12 miesięcy poprzedzających rok ustalenia projektu listy osób uprawnionych.

Prawo do wynajmu mieszkania od miasta w 2017 roku przyznano 290 osobom, z tego 91 to osoby, których uprawnienie nie zostało zrealizowane na podstawie listy z ubiegłych lat.
162 osoby i rodziny, które zostały umieszczone w projekcie tegorocznej listy osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu nie spełniałoby wcześniej obowiązującego kryterium braku zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych.

Według listy na 2015 rok prawo wynajmu przyznano 260 osobom. Lista obowiązywała również w 2016 roku. W ubiegłych latach prawo do lokalu przyznano kolejno: w 2014 – 121 osób, 2013 – 68 osób, 2012 – 49 osób.

W celu obiektywnej oceny wniosku, wprowadzono system kwalifikacji punktowej, przyznający konkretnym warunkom bytowym określone punkty, co z kolei umożliwia udzielanie pomocy mieszkaniowej na podstawie wszechstronnej informacji o sytuacji życiowej wnioskodawców.

W ocenie punktowej premiowane są m.in.: osoby długotrwale zamieszkujące w Poznaniu, po 70 roku życia, bezdomni, wychowankowie pieczy zastępczej nie mający możliwości powrotu do domu rodzinnego, osoby dotknięte przemocą w rodzinie, osoby niepełnosprawne
w stopniu znacznym i umiarkowanym, osoby samotnie wychowujące dziecko.

Negatywna postawa wnioskodawców np.: zaleganie z czynszem, zakłócanie miru domowego, samowolne zajęcie lokalu, skutkują przyznaniem punktów ujemnych.
Katalog obejmuje 17 uwzględnianych okoliczności.

Od lipca do października br. w oparciu o obecnie obowiązujące przepisy rozpatrzono niemal 600 wniosków, pracownicy Biura Spraw Lokalowych przeprowadzili rozmowy z 1.885 osobami wyjaśniając zasady udzielania pomocy mieszkaniowej oraz pomagając wypełnić nowe druki.

490 wnioskodawców spełniło kryterium dochodowe, co pozwoliło na dalszą analizę wniosków i przyznanie punktów w systemie kwalifikacji punktowej. Na tegorocznej liście znalazły się osoby i rodziny, które uzyskały minimum 12 punktów. Liczba uzyskanych punktów wskazuje kto dostanie mieszkanie w pierwszej kolejności.

Do grona osób, którym zostanie udzielona pomoc mieszkaniowa należą w szczególności:

–       usamodzielniający się wychowankowie rodzinnych i instytucjonalnych form pieczy zastępczej (23 osoby),

osoby bezdomne, które nieraz od wielu lat zmuszone były zamieszkiwać w schroniskach dla bezdomnych, Ośrodkach Interwencji

Kryzysowej lub innych tymczasowych miejscach schronienia (24 osoby),

–       56 osób spośród wnioskodawców lub ich rodzin to osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym lub umiarkowanym (z czego 16 dzieci),

–       121 wnioskodawców  wychowuje dzieci, z czego 75 osób znajdujących się na listach to osoby wychowujące dziecko samotnie,

–       w 35 gospodarstwach domowych znajdują się osoby >70 roku życia, z czego 19 to osoby samotne,

–       większość, bo aż 192 osoby zamieszkują od wielu lat w Poznaniu, z czego niemal 95%  powyżej 10 lat.

Do 28 listopada br. istnieje możliwość złożenia uwag i zastrzeżeń, które zostaną ocenione przez Komisję złożoną z Radnych, przedstawicieli organizacji społecznych oraz urzędników.

Dodaj komentarz