Jest płyta De Press’56


W piątek (18 listopada) pojawiła się w sklepach nowa płyta zespołu DE PRESS zatytułowana ’56. Pomysłodawcą jej wydania jest prezes Radia Merkury SA Filip Rdesiński. Płyta ukazała nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia SA i Radia Merkury SA.

De Press ’56

Muzyczny hołd uczestnikom Czerwca’56. Koncert zespołu De Press

Płyta ’56 to opowieść o pierwszym ważnym powstaniu ludu robotniczego w okresie Polski Ludowej, który był początkiem wielkiej walki z komunistycznym systemem.

– Rock and roll to muzyka akcji, muzyka ulicy, dlatego wydarzenia czerwca to dla mnie temat naturalny. Jest w tym siła i autentyczność  przez to czuję, co dzieje się na ulicy…, bo jestem wrażliwy na ucisk ludzi przez totalitarne systemy.

Komponując muzykę do tekstów pisanych przez bohaterów wydarzeń Czerwca 56  oraz autorów opisujących te wydarzenia we współczesnym czasie, czuję potrzebę oddania hołdu ludziom, którzy walczyli za prawdę i wolność (Andrzej Dziubek).

Na płycie znajdzie się utwór „Rozstrzelano moje serce w Poznaniu ” z tekstem jednego z najważniejszych wierszy Kazimiery Iłłakowiczówny – świadka tamtych wydarzeń. Słowa tego kultowego wiersza znajdują się m.in. na pomniku poświęconym ofiarom Czerwca 1956 przy ulicy Gajowej w Poznaniu, niedaleko której mieszkała poetka.

Płyta ’56 jest kontynuacją płyt nawiązujących do najważniejszych dla zespołu  tematów w historii Polski . Artyści oddali hołd,  poprzednią płytą „Myśmy Rebelianci”,  Żołnierzom Niezłomnym.

Skończyły się zdjęcia do teledysku utworu Rozstrzelano moje serce zespołu De Press


Dla naszych Czytelników mieliśmy trzy płyty De Press ’56.
Konkurs trwał do 25 listopada do godz. 20.00. Laureatów poinformujemy mailowo prosząc ich o podanie adresu, na który mamy przesłać płytę.

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku i zaproszenie znajomych do lajkowania – kliknij tutaj. 

Zobacz inne nasze konkursy, które aktualnie trwają – kliknij tutaj.

———————————————–

Skład zespołu DePress ‘56

Andrzej Dziubek – śpiew, bass

Helge Hovland – gitara

Dariusz Budkiewicz – bass

Tomasz Fudala – gitara

Seweryn Piętka – perkusja

Rafał Nowak – akordeon.

De Press powstał w Norwegii w 1980 roku. Skład zespołu: Andrzej Dziubek (Andrej Nebb)- śpiew, bass ,Jørn Kristensen – gitara i Ola Snortheim – perkusja . Muzyka bazuje na fali 80s New Wave z elementami punka i ska. Twórczość  Andrzeja Dziubka z tego okresu to obraz sytuacji panującej na świecie lat 70. i 80.- czasu zimnej wojny, kryzysu, konfliktów społecznych oraz przemian i ruchów solidarnościowych w Polsce . Daje temu wyraz w 1981 roku na debiutanckim albumie DePress pt. „Block To Block”. Na płycie znalazły się kompozycje w języku angielskim, rosyjskim i gwarą góralską. Szokowały muzycznie, gdyż połączenie punk- rocka z folklorem podhalańskim dało nowy wymiar w ówczesnej przestrzeni muzycznej. Zespół przyjechała do Polski, by dać jedynie kilka koncertów m.in. w Warszawie i na Wybrzeżu, podczas których udało się kilka nagrań zarejestrować m.in. w Stoczni Gdańskiej. W trakcie krótkiego spotkania w Gdańsku z Lechem Wałęsą muzycy wręczyli mu swoją płytę. Choć album nie był dostępny oficjalnie w Polsce, szybko stał się jednak kultowym. W Norwegii ogłoszono go najważniejszą płytą rockową XX wieku. Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce wpływa na zawieszenie działalności zespołu. W roku 1984  DePress powraca z płytą  pt. „On the other side”  właśnie z  nagraniami koncertowymi pochodzącymi ze Stoczni Gdańskiej oraz z Norwegii .Okładka płyty to zdjęcie słynnej bramy  Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Po upadku żelaznej kurtyny i komunizmu w Polsce , Andrzej Dziubek powraca z emigracji do Polski wraz z nową płytą folkowo- rockową  pt. „ Trzy Potocki”.

W 2009 roku Andrzej Dziubek wraz w nowymi muzykami z  Dariuszem Budkiewiczem – bass, Tomaszem Fudalą – gitara i Łukaszem Gocalem – perkusja, porusza następny bardzo ważny  temat patriotyzmu, heroicznej walki  o wolność i prawdę historyczną. Pisze muzykę do tekstów bohaterów z okresu powojennego Żołnierzy Niezłomnych i wydaje płytę pt. „Myśmy Rebelianci ”czyli piosenki Żołnierzy Wyklętych. Oprócz  wiersza „Wilki”, autorstwa Zbigniewa Herberta oraz „Czerwonej zarazy”, napisanej w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego wszystkie teksty powstały w partyzanckich obozach tamtej straszliwej epoki. Doczekaliśmy czasu, w którym piosenki śpiewane przez najbardziej niezłomnych ludzi okresu pierwszych lat zniewolenia komunistycznego współcześnie prezentowane w nowych  rockowych aranżacjach, trafiają do współczesnych odbiorców, którzy urodzili się już w wolnej Polsce po zrzuceniu komunistycznego jarzma. .

 

Dodaj komentarz